Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
10/02/2023 - 15:20

Barcice: to on odnawia polskie cmentarze wojenne w Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Iranie

Praca nad tą książką trwała kilka lat, ale jak pisze jej autor – Paweł Cieślicki, znany sądecki rzemieślnik, przedsiębiorca budowlany, działacz sportowy z Barcic, to książka niezakończona. To fascynująca autobiografia tego przedsiębiorcy, to zapis między innymi różnych inwestycji realizowanych przez jego firmy i odbudowy cmentarzy wojennych, na których spoczywają polscy żołnierze z armii generała Władysława Andersa w wielu punktach świata. Paweł Cieślicki zabiera czytelnika w długą podróż z Sądecczyzny aż po Uzbekistan.

Książkę tę Paweł Cieślicki zadedykował swojej żonie Alicji, która zmarła w 2017 roku. To właśnie ona – jak pisze przedsiębiorca w przedmowie, będącej swoistego rodzaju listem do ukochanej żony rozpoczęła niejako pracę nad tą książką. Kompletowała materiały, gromadziła zdjęcia, opracowała jej wstępny zarys i…marzyła o tym, aby taka publikacja dokumentująca to, czego w swoim życiu dokonał i zrealizował jej mąż – Paweł, ukazała się.

Publikacja pt. „Moja droga. Z Sądecczyzny po Uzbekistan" została wydana w 2022 roku. Paweł Cieślicki dedykował ją swojej zmarłej żonie.

Książka została zgłoszona przez Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” 2022.

- Autobiografia Pawła Cieślickiego to dokument opowiadający o sądeckim rzemieślniku i przedsiębiorcy budowlanym z Barcic, który swoją karierę zawodową realizował w dużej mierze jako główny wykonawca polskich cmentarzy wojennych armii gen. Władysława Andersa w Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Iranie oraz cmentarzy wojennych w Białorusi, Ukrainie, Litwie, Polsce, Słowacji i na Węgrzech. Paweł Cieślicki realizował i realizuje również nowoczesne projekty budowlane w obszarze użyteczności publicznej (obiekty lotnicze, drogowe, wodne, kolejowe, w dziedzinie ochrony środowiska) – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. - Cała działalność zawodowa Pawła Cieślickiego to kunsztowne łączenie tradycji z nowoczesnością, to propagowanie rzemiosła.

Książka jest również historią zasłużonego działacza sportowego (jego pasją jest piłka nożna) i społecznego Sądecczyzny angażującego się z oddaniem i poświęceniem dla lokalnej społeczności. Pełniąc funkcję członka Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu godnie reprezentuje i wspomaga Izbę w wykonywaniu jej zadań ustawowych i statutowych.

Bardzo angażuje się w działalność Branżowej Szkoły I Stopnia w Krynicy Zdroju. Jest rzemieślnikiem dbającym o wartości i walory rzemiosła podkreślając wielokrotnie na forach krajowych i zagranicznych jego wszechstronną rolę i znaczenie w gospodarce narodowej.  Angażuje się także w propagowanie turystyki. To opowieść o człowieku, który potrafił zrealizować swoje marzenia i pasje.

Książka liczy trzy rozdziały. Tak więc czytelnik może się w niej zapoznać z autobiografią autora, a także z galerią postaci, które wniosły znaczący wkład w odbudowę pamięci o żołnierzach armii polskiej na wschodzie Generała Władysława Andersa, w rozwój współpracy gospodarczej z państwami Azji Centralnej i w to, co pozytywne w jego pracy i działalności społecznej. Trzeci – ostatni rozdział to wgląd w ćwierć wieku realizacji kontraktów na rynkach wschodnich, które były realizowane przez firmy Pawła Cieślickiego.

W publikacji znajduje się kilka tysięcy zdjęć. Czytelnik znajdzie w niej również imienne wykazy żołnierzy polskich pochowanych na cmentarzach restaurowanych przez firmy sądeckiego przedsiębiorcy w różnych punktach świata.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu