Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
08/04/2023 - 09:05

Dzisiaj Wielka Sobota. Chrystus spoczywa w grobie

Wielka Sobota jest dniem, w którym wierzący katolicy kontemplują spoczynek Jezusa w grobie. Jest to ostatni dzień przygotowań do Wielkanocy. Na temat tego niezwykłego czasu rozmawiamy z księdzem Sebastianem Musiałem z parafii pw. św. Wawrzyńca w Wojniczu.

Dziś od samego rana w kościołach trwa adoracja Chrystusa złożonego do symbolicznego grobu. Czuwają przy nim ministranci, harcerze, strażacy i pozostali wierni. Wielka Sobota jest dniem ciszy i zatrzymania w codziennym biegu. Ma służyć wewnętrznemu wyciszeniu i bezpośredniemu przygotowaniu do Wielkanocy. Jest to czas oczekiwania i trwania z Maryją przy grobie Chrystusa.

W Wielką Sobotę odwiedza się kościoły, aby nawiedzić Grób Pański, pomodlić się, adorować Krzyż i pobłogosławić pokarmy przyniesione w koszyczku (tzw. święconkę).

Zobacz też: Wielki Piątek, czyli dzień wspomnienia męki i śmierci Jezusa na krzyżu. Obowiązuje post ścisły [FILM]

Przy okazji rozmowy na temat Wielkiej Soboty z księdzem Sebastianem Musiałem, zwrócił on uwagę na fakt, że tradycja święcenia pokarmów mocno przyciąga ludzi do kościoła:

- Okazuje się, że często jest tak, że w czasie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę widzimy parafian, bądź wiernych, których przez rok nie widzimy w kościele. A rzeczywiście, ten koszyk, ta tradycja, ich tutaj do tego kościoła przyprowadza - mówi ksiądz Sebastian.

Dalej wyjaśnia symbolikę poszczególnych produktów z koszyczka:

- Te pokarmy mają być symbolem - właśnie - tego jednoczenia nas przy stole. I przy tym stole pokarmy poświęcone  w Wielką Sobotę spożywamy najczęściej na niedzielnym śniadaniu rezurekcyjnym, tzw. święconym. No i tutaj wszystko ma swój wymiar symboliczny: wyroby wędliniarskie mają wymiar związany z barankiem paschalnym, jajko, jako świadectwo nowego życia, no i oczywiście chleb. Chrystus podczas wieczerzy połamał chleb. Tutaj właśnie jest ten chleb, który jest chlebem życia, chlebem na życie wieczne - tłumaczy kapłan.

Zobacz też: Dziś w Kościele obchodzimy Wielki Czwartek - zobacz, co to oznacza [FILM]

Ksiądz Sebastian zachęcał, by wierni przeżywali czas triduum paschalnego w jedności z Kościołem, uczestnicząc w kościelnych nabożeństwach, będąc w stanie łaski uświęcającej - czyli bez grzechu ciężkiego.

Zachęcamy do zapoznania z całą rozmową wideo. (D. Wojda), fot. PIxabay   Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu