Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
31/05/2019 - 23:20

Adam Wroński, „polski Strauss” swojej epoki. Czy będzie miał pomnik w Krynicy?

Prof. Bogusław Żurakowski ze Stowarzyszenia Kulturalnego im. Adama Wrońskiego w Krynicy-Zdroju, przedstawił podczas VIII sesji Rady Miasta (31 maja) m.in.: sylwetkę artysty, okrzykniętym w swoim czasie „polskim Straussem”, a także wysunął propozycję upamiętnienia tej postaci w postaci pomnika.

Bogusław Żurakowski jest poetą, literaturoznawcą, pedagogiem, profesorem uniwersytetu Jagiellońskiego. Należy do PEN Clubu, Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, w latach 1996-2008 zasiadł w fotelu prezesa krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Często bywa w uzdrowisku, m.in.: podczas Krynickich Jesieni Literackich.

Profesor założył Stowarzyszenie Kulturalne im. Adama Wrońskiego, które ma na celu popularyzowanie sylwetki artysty, nazywanego w swoim czasie „Polskim Straussem”.  Podczas sesji Rady Miasta (31 maja) przedstawił jego sylwetkę i wysunął propozycję upamiętnienia tej postaci w postaci pomnika.

Adam Wroński (1850 -1915 ) był skrzypkiem,  dyrygentem, kompozytorem, pedagogiem oraz działaczem kultury muzycznej. Kształcił się w rodzinnym Krakowie i w Konserwatorium Wiedeńskim. Studiował tam m.in. grę na skrzypcach i fortepianie oraz teorię muzyki),

Z jego inicjatywy powstała orkiestra symfoniczna, która przyczyniła się do rozwoju życia muzycznego w ówczesnym grodzie Kraka. Prezentując twórczość najnowszą wspomagała tamtejszy ruch amatorski. Akompaniowała do spektakli teatralnych i samodzielnie koncertowała w antraktach w krakowskim Starym Teatrze.

W 1875 roku, wzorem wiedeńskiej rodzinie Straussów, Adam Wroński zorganizował orkiestrę w Krynicy-Zdroju, będącą jedną z głównych atrakcji sezonów w uzdrowisku. Od 1897 roku dyrygował również orkiestrą teatralną we Lwowie.

Propagował polską muzykę na terenie mniejszych ośrodków kulturalnych Galicji Wschodniej, gdzie stanął na czele miejscowych towarzystw muzycznych

Wśród ok. 250 utworów, które pozostawił po sobie są:  uwertury, fantazje i marsze na orkiestrę, miniatury skrzypcowe i fortepianowe, pieśni solowe i chóralne, a także przykłady muzyki scenicznej. Znaczną część jego twórczości stanowią tańce, przeznaczone na fortepian, orkiestrę lub mniejsze składy instrumentów. Są  walce (m.in. Na falach Wisły), galopy, mazury, polonezy, polki, krakowiaki.

Adam Wroński zmarł w Krynicy, w 1915 roku.

Po śmierci Adama Wrońskiego orkiestrą dyrygowali: Mieczysław Kochanowski (Kagan) oraz Józef Konowalski.  Od 1939 roku była ona kierowana przez Feliksa Kochańskiego. Największym promotorem Krynickiej Orkiestry Zdrojowej był przedwojenny burmistrz Krynicy – inż. Józef Krówczyński. 

Od zakończenia II wojny światowej orkiestra pozostaje pod zarządem Urzędu Miasta i Gminy Krynica-Zdrój. Obecnie dyryguje nią maestro Mieczysław Smyda.

Z okazji 140 lat istnienia Orkiestrze Zdrojowej nadano imię Adama Wrońskiego.  W repertuarze ma: walce, tanga, marsze, przeboje muzyki klasycznej, wiązanki melodii. Oprócz tego można też posłuchać melodii filmowych, muzyki tanecznej oraz utworów opartych na polskim i zagranicznym folku.

Koncerty muzyków odbywają się w sali Pijalni Głównej, sali balowej Starego Domu Zdrojowego oraz muszli koncertowej na Deptaku.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu