Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
03/06/2016 - 15:20

Dlaczego młodzi ludzie chcą pomagać? Szkolne Koła Caritas

Wiele mówi się o tym, że młodzież w dzisiejszych czasach jest zła, interesowna oraz nie potrafi poświęcić się dla innych. Jednak są młodzi ludzie, którzy potrafią bezinteresownie pomagać. Jest to młodzież należąca do Szkolnych Kół Caritas.

Szkolne Koła CaritasSzkolne Koła Caritas to uczniowska wolontariacka organizacja katolicka, która prowadzi działalność charytatywną, opiekuńczą oraz wychowawczą. Głównym celem działalności jest krzewienie w uczniach postawy miłości chrześcijańskiej.

Zadania Szkolnego Koła Caritas wynikają z przykazania miłości a bezinteresowna pomoc wypływająca z serca ma wielką moc - daje radość wszystkim, którzy znajdą się w jej zasięgu.-mówi Maria, opiekunka SKC.

Młodzież, którą skupiają Szkolne Koła Caritas podejmuje współpracę z innymi organizacjami działającymi w szkole, w parafii i w środowisku lokalnym.

W szkole realizujemy wiele akcji np. zbierając produkty żywnościowe dla ubogich rodzin, udzielając pomocy w nauce uczniom, pomagając niepełnosprawnym, organizując przedstawienia. W parafii współpracujemy z parafialnym Caritas, roznosząc paczki osobom starszym i samotnym, biorąc udział w Akcji Kilo, zbierając fundusze dla poszkodowanych w różnych kataklizmach.- powiedziała Krystyna.

SKCDlaczego młodzi ludzie chcą pomagać? Co sprawia, że poświęcają swój wolny czas, aby nieść bezinteresowną pomoc?

Przede wszystkim satysfakcja z pomocy i działania z innymi ludźmi.- mówi 14-letnia Justyna- Dla mnie jest to również sprawdzenie swojej odpowiedzialności i zaangażowania oraz obudzenie w sobie młodzieńczego ducha. Niektórzy mówią, że SKC to dodatkowy obowiązek - kontynuuje- a dla mnie dodatkowa dawka przyjemności. Jeśli potrafi się dobrze rozplanować swoje zajęcia to jest czas na wszystko. Współpraca ze Szkolnym Kołem Caritas daje przede wszystkim uśmiech na twarzy innych ludzi, możliwość współpracy z rówieśnikami i zwłaszcza zadowolenie ze strony moich najbliższych co jest dla mnie najważniejsze.

Szymona ku pomocy pcha Miłość, to ona sprawia, że chce włączać się w różne akcje.

Miłość sprawia, że chcę włączać się w różne akcje. Trud staje się drobnostką i wcale nie jest trudem. Działalność nie sprawia mi żadnych trudności. Uśmiech drugiego człowieka pokonuje wszelkie trudności. Szkolne Koło Caritas pozwala z miłością, miłosierdziem , szacunkiem spojrzeć na drugiego człowieka.- mówi chłopiec.

To jest niesamowite, widzieć radość w oczach osoby, której się pomogło. Najbardziej lubię roznoszenie paczek osobom starszym, przy okazji Świąt Bożego Narodzenia bądź przy okazji Wielkanocy. Ten lekki uśmiech na twarzach osób starszych bądź samotnych oraz wielka radość i wdzięczność w ich oczach są bezcenne.- dodaje Alicja.

W diecezji tarnowskiej działa 137 oddziałów Szkolnych Szkół Caritas. Młodzież 10 czerwca spotka się w Zabawie na X Zjeździe Szkolnych Kół Caritas.


 

Paulina Fabiś- Rychel

fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu