Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
27/08/2020 - 11:55

Jakub Bulzak: edukacja w czasach zarazy. Najkrócej? Szkoda gadać

- Mówiąc, jak zawsze, we własnym imieniu, nie znajduję pozytywów w tej sytuacji - pisze na łamach sierpniowego "Sądeczanina" historyk Jakub Bulzak. - Oczywiście rozumiem, że nikt tego nie planował (choć to można postawić jako zarzut), ale to nie jest powód, by milczeć o wadach i minusach. I wcale nie po to, żeby krytykować, ale wyciągnąć wnioski, uczyć się czegoś na przyszłość (być może wcale nieodległą) i podjąć refleksję nad ujawnionymi problemami.

- Edukacja zdalna była klasycznym pospolitym ruszeniem. Każdy orał, jak mógł. Nauczyciele, którzy stosowali wiele metod aktywizujących uczniów, byli praktycznie bezbronni, skazani na metody podające: wykład, opowiadanie, opis. Jak słusznie zauważyła pewna cytowana w mediach matka, w szkołach podstawowych mieliśmy do czynienia tak naprawdę z nauczaniem domowym, a nie edukacją zdalną - twierdzi Jakub Bulzak, z wykształcenia historyk, nauczyciel i animator kultury. 

- Lepiej powinno być w liceach, choć i tam uczniowie zbyt słabo przygotowani są do samodzielnej nauki (nie znają technik, nie mają nawyku, chęci, są zdezorganizowani). To jedna z podstawowych bolączek polskiej oświaty: my przede wszystkim podajemy wiedzę, mniej kształtujemy umiejętność samodzielnego poszukiwania rozwiązań. 

Czytaj też: Jakub Bulzak: epidemia zaburzyła katolikom pewien obrzędowy rytm

Czy na ten problem jest jakieś lekarstwo? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w felietonie Jakuba Bulzaka, opublikowanym na łamach sierpniowego wydania miesięcznika "Sądeczanin", które jeszcze przez kilka dni możecie nabyć w kioskach. 

  • od niedawna miesięcznik jest dostępny w formie e-wydania, które możecie nabyć klikając w ten link,
  • miesięcznik jest dostępny również stacjonarnie, w punktach sprzedaży, które możesz sprawdzić tutaj,
  • aby kupić miesięcznik wystarczy też wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. Zachęcamy do lektury! 

[email protected], fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)