Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
20/07/2015 - 09:11

Jerzy Stuhr wraca do Starego Sącza

Podczas premiery „Rewizora” reżyser nie ukrywał, że jest pod urokiem przyjęcia jakie zgotował mu Stary Sącz i mieszkańcy i obiecał szybki powrót przy jakiejś nadarzającej się okazji.

Jerzy Stuhr został zaproszony przez dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari Wojciecha Knapika do przyjazdu do Starego Sącza z którymś ze swoich spektakli, aby zaprezentować go mieszkańcom Sądecczyzny na deskach starosądeckiego Sokoła, albo Teatru Stroria (bo w międzyczasie w Starym Sączu powołano historyczno-kostiumowy teatr o takiej nazwie). Pomysł ten ma szansę zmaterializować się już tej jesieni, 17 października, czyli niemal równo rok po pamiętnej prapremierze „Rewizora”.
W Starym Sączu zaprezentowany zostanie spektakl dyplomowy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie im. L. Solskiego (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu) „Ubu Król czyli Polacy” w reżyserii Jerzego Stuhra.

Ponadczasowa sztuka Alfreda Jarry’ego, która wciąż bawi i prowokuje do twórczych zamyśleń – „Ubu Król czyli Polacy” to ostatni, pożegnalny spektakl profesora i rektora PWST w Krakowie Jerzego Stuhra. Zrealizował go na bytomskim Wydziale Teatru Tańca.


Skąd taka decyzja?

„Zdecydowałem się na realizację „Ubu Króla” na Wydziale Teatru Tańca z kilku powodów. Powód pierwszy: jest to utwór napisany przez młodych, dla młodych i dlatego może być wykonywany tylko przez młodych” – pisze w materiałach prasowych Stuhr.

„Powód drugi: Jest to utwór dający okazję do kreacji zbiorowej, a jednocześnie pozwalający dostrzec indywidualności aktorskie, a kreacja zbiorowa jest najbardziej cennym efektem edukacji teatralnej. To ona świadczy czy już mamy do czynienia z artystami teatru świadomymi swej funkcji w zespole. Jest zwieńczeniem procesu dydaktycznego.

Powód trzeci: Inscenizacja, jaką proponuję, jest oparta na ruchu scenicznym, niekiedy bardzo skomplikowanym i trudnym. Studenci WTT są do tego predysponowani i przygotowani. Ta inscenizacja daje im okazję do zademonstrowania w pełni ich umiejętności.

I wreszcie powód czwarty: zadziwiająco utwór Jarry’ego wpisuje się w aktualną sytuację geopolityczną w naszej części Europy. W krzywym, surrealistycznym zwierciadle pokazuje nasze lęki, traumy związane ze wschodem Europy. Wojna, pieniądze, władza, spisek, podstęp, kłamstwo, zdrada są aktualnymi tematami w codziennej pracy ze studentami nad tym utworem, myślę, że kształtują ich postawę nie tylko artystyczną, ale i obywatelską. Wypowiedzą się tym spektaklem nie tylko jako młodzi artyści, ale również jako młodzi mieszkańcy Europy” – wylicza Jerzy Stuhr.

***
Bilety na spektakl kosztują 20 zł jeśli zostaną kupione w przedsprzedaży z wyprzedzeniem. Od 1 września te same bilety będą kosztować 30 zł. Sprzedaż prowadzi informacja turystyczna w Starym Sączu, Rynek 5, można je także nabyć w Internecie na stronie www.ekobilet.pl/ckis. Bilety są dostępne dla każdego, do wolnej sprzedaży trafiła pełna pula 100 proc. biletów.

(oprac. JB)
Fot. materiały prasowe
 






Dziękujemy za przesłanie błędu