Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
10/12/2019 - 14:10

Jeszcze chodzą do szkoły, a już obradowali w Parlamencie Europejskim

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu wybrani zostali na Europarlamentarzystów i obradowali 5 grudnia w parlamencie w Strasburgu. To nagroda za zwycięstwo w międzynarodowym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej EUROSCOLA. Ale na tym nie koniec sukcesów uczniów tej placówki.

Jeszcze chodzą do szkoły, a już obradowali w Parlamencie Europejskim

Międzynarodowy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej EUROSCOLA organizowany jest przez Parlament Europejski we wszystkich krajach zrzeszonych w UE. Składa się z dwóch etapów. Po uzyskaniu maksymalnej punktacji z internetowego quizu uczestnicy muszą wykazać się kreatywnością i przygotować samodzielnie film, fotoreportaż, esej lub mem na temat związany z funkcjonowaniem Unii.

Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu to jedyna szkoła z województwa małopolskiego, która sięgnęła po laur w tym międzynarodowym konkursie w tym roku. Nagrodą dla 24 uczniów był czterodniowy pobyt w Strasburgu sfinansowany przez Europarlament i możliwość brania udziału w obradach Parlamentu Europejskiego. Na czas gdy odbywała się sesja z udziałem młodzieży parlamentarzyści zwolnili siedzibę parlamentu i przenieśli się do Brukseli.

Zobacz też: Bóg, Honor, Ojczyzna! 230 Strzelców złożyło przysięgę [ZDJĘCIA]

Zwycięskie ekipy – tak jak to wygląda w przypadku prawdziwego parlamentu - pracowały najpierw w komisjach, które zajmowały się konkretną problematyką np. prawami człowieka, by wnioskami podzielić się 5 grudnia już w trakcie wspólnej sesji plenarnej. Ostateczne postulaty przekazane zostały urzędnikom unijnym. Uczniowie z Nowego Sącza byli wtedy jedynymi przedstawicielami z Polski.

Jeszcze chodzą do szkoły, a już obradowali w Parlamencie Europejskim

Warto też dodać, że z racji międzynarodowego składu, grudniowe obrady młodzieży – również w komisjach – odbywały się tylko w dwóch językach – angielskim i francuskim. Uczniowie z Nowego Sącza musieli też w obcym języku zaprezentować swoją szkołę oraz nasze miasto.

Zobacz też: Mundurowi z sądeckiej szkoły są najlepsi w Polsce

Sukces młodych nowosądeczan nie byłby możliwy bez właściwej opieki i wsparcia ze strony nauczycieli: Doroty Pietruszki, Ewy Cepigi-Salabury i Tomasza Homoncika.

Tak, jak wspomnieliśmy na wstępie wygrana w konkursie, to nie jedyny sukces uczniów z ZS nr 2. Uczniowie klas mundurowych, którzy ukończyli już 18 lat wraz z członkami Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz zdobyli bardzo wysokie, bo drugie miejsce w programie „Paszport” organizowanym przez Biuro do Spraw Proobronnych. Co to oznacza w praktyce? Udowodnili – po raz kolejny zresztą – że poziom ich przeszkolenia militarnego jest tak wysoki, że w sytuacjach kryzysowych mogą współpracować na równych prawach z polskimi Siłami Zbrojnymi RP.

By to udowodnić, musieli sprawdzić się na poligonie w Nowej Dębie, gdzie wraz z żołnierzami uczestniczyli w największych w tym roku ćwiczeniach Wojska Polskiego pod kryptonimem „Dragon -19”. I już dziś wiadomo, że młodzi sądeczanie są zaproszeniu do podobnych ćwiczeń w przyszłym roku, które odbędą się pod hasłem „Anakonda 2020”.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum szkoły

Jeszcze chodzą do szkoły, a już obradowali w Parlamencie Europejskim
Uczniowie z sądeckiej mundurówki, czyli z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu wybrani zostali na Europarlamentarzystów i obradowali 5 grudnia w parlamencie w Strasburgu. To nagroda za zwycięstwo w międzynarodowym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej EUROSCOLA. Ale na tym nie koniec sukcesów uczniów tej placówki. Fot.: archiwum szkoły


Dziękujemy za przesłanie błędu