Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
11/08/2012 - 10:18

Klaryski kończą rok jubileuszowy 800-lecia zakonu

17 kwietnia 2011 roku – dokładnie 800 lat po tym jak Klara porzuciła świat, aby pójść śladami Biedaczyny z Asyżu, rozpoczął się jubileuszowy rok św. Klary. Kończy się on dzisiaj (11 sierpnia), w dzień, kiedy wspominany duchową córkę św. Franciszka.
Święta Klara to postać, która zainicjowała istnienie żeńskiej wspólnoty franciszkańskiej w Kościele - Zakon Ubogich Panien, który z czasem zaczął nazywać się zakonem św. Klary, popularnie zakonem klarysek. Całej jej życie było ściśle związane ze św. Franciszkiem, dlatego wszyscy zajmujący się studiowaniem historii i duchowości Zakonu Braci Mniejszych, spotkają się z postacią św. Klary, która zawsze stoi blisko św. Franciszka.

Siostry klaryski są związane z Sądecczyzną od 1280 roku, kiedy to klasztor sióstr klarysek w Starym Sączu ufundowała księżna Kinga. Dlatego też w roku jubileuszowym 800-lecia powołania zakonu św. Klary miało u nas miejsce kilka wydarzeń, które nawiązywały do tego jubileuszu. W lipcu br. Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu zorganizowało koncert sopranistki Grażyny Zielińskiej, która wykonała "Cantico delle Creature" - oratorium napisane do słów "Pieśni słonecznej" św. Franciszka z Asyżu. Wyjątkowa oprawę miał także tegoroczny odpust ku czci św. Kingi, który odbywał się pod hasłem „Ze św. Kingą śladami św. Klary”. Innym ważnym wydarzeniem była konferencja „Klara – Kobieta Nowa”, która odbyła się 22 czerwca w Miasteczku Galicyjskim.
- Jubileusz to wielki dar, ale i zadanie nie tylko dla Zakonu Sióstr Klarysek – mówiła wówczas s. Teresa Izworska - Ksieni starosądeckiego klasztoru klarysek, która za pomocą teletransmisji otworzyła spotkanie. - Nasza Święta Założycielka ma wiele do powiedzenia współczesnemu człowiekowi, gdyż jak niegdyś mówił bł. Ojciec Święty Jan Paweł II „święci się nie starzeją” i ciągle są dla nas drogowskazami na szlakach doczesnego pielgrzymowania.

Klara była córką szlachcica Favarone d'Offreduccio i Ortolany, a urodziła się w Asyżu w 1193 r. Już w wieku 18 lat, pociągnięta ideałami ubóstwa, pokory oraz umiłowania Ukrzyżowanego Chrystusa uciekła z pałacu swoich rodziców i udała się do Porcjunkuli, gdzie czekał na nią Franciszek. To właśnie tu, z jego rąk otrzymała habit i welon zakonny. Przy ołtarzu Matki Bożej Anielskiej poświęciła się Bogu przyrzekając pozostać na zawsze ubogą, posłuszną i dziecinną za przykładem Jezusa Chrystusa. Tej nocy powstał drugi zakon franciszkański znany dziś w świecie pod nazwą siostry klaryski.
Po krótkim pobycie u sióstr benedyktynek k. Asyżu Franciszek, przyprowadził ją do klasztoru przy kościele św. Damiana. Od tego momentu Klara walczyła o zachowanie tożsamości zakonu, do którego przylgnęła nazwa: "Ubogie panie". Do klasztoru przy kościółku zaczęły zgłaszać się postulantki z różnych klas społecznych. Pierwszymi były: jej rodzona siostra Katarzyna, która przybrała imię Agnieszka, późniejsza przełożona klasztoru w Monticelii, a po śmierci została kanonizowana; jej własna matka po owdowieniu, Mortulana z najmłodszą córką Beatrycze. Idea takiego włączania się w życie Kościoła trafiła w Europie na dobry grunt. Takim były Czechy ze św. Agnieszką z Pragi i Polska, gdzie w drugiej połowie XIII wieku widzimy wśród klarysek św. Kingę, bł. Salomeę i bł. Jolantę - wszystkie z książęcego rodu.
Gdy Franciszek, obdarzony stygmatami, zapadał na zdrowiu, Klara przyjęła go u św. Damiana i gościła w celi zbudowanej dlań w ogrodzie. Krótko przed śmiercią późniejszy Święty przekazał jej ostatnią swoją wolę, a po jego zgonie bracia przynieśli jego ciało właśnie do św. Damiana.
W klasztorze św. Damiana Klara przeżyła 42 lata, w tym aż 28 w chorobie i cierpieniu. Do samej śmierci pełniła posługę przełożonej. Śmiertelnie chorą odwiedził papież Innocenty IV. Dwa dni przed śmiercią Klary tenże papież zatwierdza regułę napisaną przez nią na wzór reguły św. Franciszka, a nie św. Benedykta. Zmarła 11 sierpnia 1253 roku. Kanonizował ją papież Aleksander IV 15 sierpnia 1255 r. w Anagni. Ciało jej złożono w kościele św. Jerzego, a po wybudowaniu bazyliki ku jej czci umieszczono w niej w 1260 r., gdzie spoczywa po dzień dzisiejszy.
Św. Klara patronuje Asyżowi i Florencji, zakonowi klarysek oraz praczkom i osobom chorym na oczy. W roku 1956 ogłoszona została patronką radia, telewizji i malarzy.

Oprac. KB
biogram św. Klary na podstawie: www.fra.franciszkanie.pl
fot. JEC, KB - na zdjęciach siostry klaryski podczas kanonizacji bł. Kingi, widok na Asyż oraz oratorium św. Klary w Asyżu






Dziękujemy za przesłanie błędu