Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
03/06/2016 - 14:30

Mariusz Szczygieł show w Sądeckiej Bibliotece Publicznej

Czołowy polski reportażysta i znawca Czechów „od podszewki” był gościem sądeckiej biblioteki. W trakcie spotkania, które poprowadził Grzegorz Rapcia, Szczygieł opowiadał o swoim najnowszej publikacji „Projekt: prawda”.

Z całej plejady „dużoformatowych reportażystów” (rok temu w Starym Sączu była okazja do spotkania się z Jackiem Hugo-Baderem) Mariusz Szczygieł, od 2004 zastępca szefa czwartkowego dodatku do „Gazety Wyborczej” „Duży Format” i zastępcą kierownika działu reportażu, wydaje się być najbardziej medialną postacią. W Nowym Sączu dziennikarz zarażał wręcz swoim optymizmem i poczuciem humoru, a jak sam podkreśla, nie jest mu łatwo, bo jest ateistą i sposób na afirmację życia musiał sobie sam wypracować. Szczygieł opowiadał m.in. o tajnikach swojej pracy.

- Każdy swój tekst, choćby to miał być najmniejszy felietonik do „Dużego Formatu” staram się napisać jakby to miał być ostatni tekst w moim życiu - powiedział autor „Gottlandu”.

Zasadnicza część spotkania skupiła się na „Projekcie: prawda”, w którym Szczygieł, wychodząc od zapomnianej dziś powieści Stanisława Stanucha „Portret z pamięci”, postanowił wzorem głównego bohatera szukać znaczenia słowa prawda. Reportażysta rozmawia na ten temat (wysłuchuje historii) zarówno znanych osób, ale przede wszystkim przypadkowych pasażerów pociągów, taksówkarzy, nocnych gości kawiarni. Szczygieł zdecydował się sięgnąć do powieści Stanucha, mimo że pisarz związany był z komunizmem.

- Z PRL-em jestem na bakier, dlatego z PiS-em też jestem na bakier, bo PiS wprowadza PRL - przewrotnie zaznaczył.

Oprócz tego Szczygieł przybliżył licznym gościom spotkania obraz typowego Polaka w Czechach. Opowiadał również o mentalności naszych południowych sąsiadów.  

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach jubileuszu 125-lecia Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

(JB)
Fot. JB

Mariusz Szczygieł w Sądeckiej Bibliotece Publicznej


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe