Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
15/05/2014 - 16:24

Mystków: Złoty jubileusz kapłaństwa ks. prałata Józefa Poręby

Niedziela 11 maja 2014 roku w parafii Mystków miała podwójnie uroczysty charakter. Przede wszystkim w tym dniu odchodzono parafialny odpust Św. Filipa i Jakuba. Mszy świętej odpustowej przewodniczył ks. prałat Józef Poręba z Limanowej, który w tym dniu obchodził w rodzinnej parafii swój jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Mszę świętą koncelebrowali ks. Prałat Józef Głowa, o. Antoni Hebda ze Zgromadzenia Redemptorystów.
Charakteryzując postacie świętych patronów Filipa i Jakuba Młodszego kaznodzieja tej uroczystości, ks. Karola Dłubaczka, stwierdził: „Apostoł z greckiego oznacza posłaniec, ale posłaniec musi znać przesłanie, zatem musi być i posłańcem i znawcą”.
Ewangeliczny obraz patronów mystkowskiej parafii stał się dobrym tłem dla zwrócenia uwagi na 50 letnią posługę kapłańską Jubilata ks. Prałata Józefa Poręby. Z minionego półwiecza 44 lata przepracował w niedalekiej Limanowej, będąc proboszczem i zarazem kustoszem Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, wyniesionego przez papieża Jana Pawła II do godności Bazyliki Mniejszej. Słowa wdzięczności Bogu i Jubilatowi z najlepszymi życzeniami przedstawił proboszcz parafii Mystków ks. prałat Józef Głowa. Podziękował za szczególny dar od księdza Jubilata dla parafii Mystków w postaci kilkunastu nowych ornatów, w tym z Matką Boską Mystkowską i Świętymi Filipem i Jakubem.
Pod koniec Mszy świętej, dostojny Jubilat dziękując wszystkim za udział w uroczystości powiedział: „Popatrzyłem dziś z wdzięcznością na zabytkową chrzcielnicę ze świętym Janem i za świętym Janem Pawłem II mogę powiedzieć: Tu wszystko się zaczęło; mój chrzest, szkoła, lata młodzieńcze i powołanie. Wdzięczny jestem moim rodzicom, za przekazanie wiary. Mam nadzieję, że cieszą się życiem wiecznym.
Jubilat wyraził także wdzięczność rodzinnej parafii, że w jej kościele jest tablica pamiątkowa jego ojca, który w 1941 roku w Biegonicach został rozstrzelany przez Niemców.
Po uroczystej sumie Złotemu Jubilatowi przed kościołem Orkiestra Dęta z Mystkowa zagrała „Sto lat”.

**
Ks. Józef Poręba urodził się 9 maja 1940 roku w Mystkowie k. Nowego Sącza jako syn Stanisława i Wiktorii z d. Kiełbasa.
Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, Liceum Ogólnokształcące ukończył w Nowym Sączu. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie w latach 1958-1964, wyświęcony na księdza 28.06.1964 r. przez księdza bpa Jerzego Ablewicza. Dodatkowo studiował w latach 1958-1970 w Sekcji Teoretycznej Instytutu Liturgicznego przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Jako wikariusz pracował w Lisiej Górze koło Tarnowa (1964-1967), w parafii katedralnej w Tarnowie (1967-1970) oraz jako wikariusz w Limanowej, a również jako szczególnie utalentowany katecheta limanowskich szkół średnich (1970-1979).
Mianowany 14.07.1979 proboszczem parafii MBB w Limanowej.
Od 1979 dziekan dekanatu limanowskiego. W 1980 r. wprowadził drugi dzień modlitw na cmentarzach limanowskich, w ostatnią sobotę czerwca tzw. Wiosenny Dzień Zmarłych. Ustanowił od 1.06.1981 (tj. po kradzieży korony z limanowskiej Piety w maju 1981r. ) zwyczaj nocnych dyżurów, tzw. Kustodię, do której włączyło się 120 mężczyzn. Doprowadził do rekoronacji figury MBB 22.06.1983 r. podczas wizyty papieskiej w Krakowie, w ramach drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny; od 1986 r. zainicjował nabożeństwa fatimskie, które obecnie odbywają w pierwsze soboty miesiąca od maja do października; ożywił piesze pielgrzymowanie okolicznych parafii do Sanktuarium w Limanowej; w 1988 r. z Jego inicjatywy powstało muzeum sanktuaryjne. Wniósł ogromny wkład pracy dla uczczenia 200-lecia Konstytucji 3 Maja w Limanowej i podniesienia w tym czasie limanowskiego kościoła do godności Bazyliki Mniejszej. Przyczynił się także do wzniesienia monumentalnego krzyża na Miejskiej Górze, upamiętniającego przejście naszego pokolenia w XXI wiek oraz pomnika Jana Pawła II umieszczonego u stóp Bazyliki.
Przeprowadził liczne prace budowlane, jak: remont dachu kościelnego, budowa Domu Katechetycznego, remont Kaplicy Łaski, budowa Domu Pielgrzyma, przebudowa starej wikarówki, budowa ołtarza polowego z krużgankami, stworzenie Małej Kalwarii Limanowskiej na placu koronacyjnym, remont muru oporowego oraz zbudowanie kamiennego arkadowego ogrodzenia po obu stronach kościoła od strony Rynku, wybudowanie kolumnady dla osiemnastu dzwonów wygrywających melodie maryjne. Wykonano także szereg prac wewnątrz kościoła (zabezpieczenie głównego ołtarza, odnowienie polichromii, odnowienie wszystkich ołtarzy, remont organów, konserwacja witraży).
Ksiądz prałat doprowadził do wybudowania kościoła w Starej Wsi, kaplicy, a potem kościoła pw. Miłosierdzia Bożego wraz z plebanią w Mordarce. Widoczne było również zaangażowanie ks. Józefa w zorganizowanie i otwarcie Szlaku Papieskiego w Beskidzie Wyspowym i Gorcach. W sierpniu 2003 r. poświęcił pomnik-głaz symbol szlaku, znajdujący się na limanowskim rynku na trasie cytowanego szlaku.
Był współfundatorem nowej monstrancji w formie lipy (nawiązanie do pierwotnego kultu MBB na lipie przy Kaplicy Łaski).
Dając piękne świadectwo życia kapłańskiego, pracując w szkole porywał młodzież do modlitwy we wspólnotach, czego dowodem była bardzo duża liczba corocznych powołań kapłańskich. Głęboko leżała w sercu ks. Józefa sprawa wspólnot rodzinnych, czego dowodem są prężnie działające Kręgi Rodzin.
Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie ks. Poręby w pomoc ludziom chorym, biednym i niepełnosprawnym. Patronując organizacjom charytatywnym, jakimi są Caritas i Stowarzyszenie Miłosierdzia Św. Wincentego a`Paulo - niósł pomoc najuboższym i potrzebującym. Obejmował też swoją pieczą osoby niepełnosprawne ,wyrażając chęć na otwarcie przy parafii w Limanowej Diecezjalnego Biura dla Osób Niepełnosprawnych. Stąd Limanowa i parafia jest corocznym organizatorem Forum Niepełnosprawnych o charakterze diecezjalnym.
Staraniem Księdza Proboszcza przy ołtarzu polowym w krużgankach zgromadzono ponad 50 figurek Matki Bożej, czczonej na całym świecie. Znajdują się tu wizerunki madonn m.in.: z Peru, Boliwii, Meksyku, Lourdes, itd.
Ks. prałat dbał o zachowanie kultury, tradycji i obyczajów regionu poprzez organizację konkursów na najpiękniejszą palmę oraz szopek i gwiazd kolędowych. Dbał o pielęgnowanie strojów ludowych w procesjach i uroczystościach kościelnych, organizował dożynki i towarzyszące im wystawy wieńców dożynkowych w pomieszczeniach sanktuaryjnych.
Ks. Józef był redaktorem monografii, napisanej przez Józefa Szymona Wrońskiego pt. „Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej”, wydanej w 2001roku.
Dużą uwagę przywiązywał do modlitwy poprzez muzykę. Toteż przy limanowskiej parafii działają: najstarszy - Chór Męski, Chór Chłopięcy i Chór Mieszany oraz Orkiestra Dęta i Zespół Młodzieżowy.
Wieloletnie działania ks. Józefa Poręby nakierowane były na twórcze wykorzystanie aktywności wiernych w limanowskiej wspólnocie kościelnej. Wiele jest też przykładów dobrej Jego współpracy z limanowskim samorządem.
W 2008 roku Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI nadał Księdzu Prałatowi Józefowi Porębie godność Prałata Honorowego.
Został też odznaczony Expositorium canonicale, rokietą i mantoletem, tytułem Kapelan Ojca św. w 1992 r. Przyznano mu także złoty medal Za zasługi dla pożarnictwa i Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Został też wyróżniony odznaką Za zasługi dla miasta Limanowej i Honorowym Obywatelstwem Miasta Limanowa. W 2010 roku przeszedł na emeryturę, pozostając rezydentem w limanowskiej parafii.

Kazimierz Ogorzałek
Fot. Jan Marszałek, archiwum rodzinne ks. Józefa Poreby


W materiale wykorzystano tekst „50 – lecie kapłaństwa ks. Prałata Józefa Poręby”, nr 10 Informatora Miejskiego w Limanowej oraz http://www.miasto.limanowa.pl/files/s/122/8160/Edytor/File/Samorzad/Jozef_Poreba%281%29.pdf








Dziękujemy za przesłanie błędu