Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
09/12/2019 - 15:15

Najnowszy sądecki kościół Jana Pawła II ciągle w budowie [ZDJĘCIA]

Obecnie nie istnieją żadne dotacje ani dofinansowania na budowę kościołów. Domy modlitwy powstają wyłącznie dzięki hojności wiernych. Ofiarność naszych parafian zasługuje na szczególne słowa wdzięczności - mówi ks. Zbigniew Biernat, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II. Jakie prace zostaną wykonane w najnowszej sądeckiej świątyni w ciągu najbliższych lat?

- Elewacja kościoła wymaga pokrycia specjalną farbą zewnętrzną, która będzie chronić budynek przed zniszczeniem. Co więcej, konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, wiąże się z koniecznością posadowienia ołtarza stałego, trwale złączonego z posadzką w taki sposób, aby przesunięcie go nie było możliwe - wyjaśnia  ks. proboszcz Zbigniew Biernat.

- Za ołtarzem wzniesiony zostanie drewniany tryptyk, składający się z części środkowej oraz dwóch bocznych skrzydeł. W centralnym miejscu planujemy umieścić wizerunek Ojca Świętego. Całość zaprojektowana została w stylu neogotyckim –  dodaje kapłan.

Czy w ołtarzu znajdą się relikwie Jana Pawła II?

- Nie jest to możliwe. Zgodnie z krzewioną od wieków tradycją relikwie umieszczane w ołtarzu są relikwiami męczenników. Już w III w. gromadzono się przy ich grobach, gdzie – oddając im cześć – prowadzono msze święte. Pewną pozostałością dawnych czasów jest moment, w którym kapłan całuje ołtarz, okazując szacunek osobie, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń – tłumaczy ks. proboszcz.

Ze wstępnych planów wynika, że na bocznych skrzydłach tryptyku pojawi się wizerunek św. Józefa – patrona rodzin – oraz Matki Boskiej Fatimskiej, postaci szczególnie bliskich Janowi Pawłowi II, a także ikony czterech Ewangelistów. Zatwierdzone projekty powinny być gotowe na jesień 2020r.

- Misją każdego kapłana i papieża jest głoszenie Ewangelii. Chciałbym podkreślić istotność naszego posłannictwa poprzeć ukazanie przy ołtarzu postaci świętych Ewangelistów – podkreśla ks. Biernat.

Ponadto, do wykonania zostały cztery mniejsze ołtarze – Jezusa Miłosiernego, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Michała Archanioła oraz św. Antoniego.

Zapytaliśmy proboszcza o witraże. Trzy największe mają być poświęcone historii życia Ojca Świętego.

- Chcemy, aby ukazywały wizyty Jana Pawła II w sanktuariach w Kalwarii Zebrzydowskiej, Limanowej i Częstochowie, a także Światowe Dni Młodzieży z 1991r., które były organizowane w Polsce. Kopułę kościoła pod wezwaniem Ojca Świętego zdobi aż pięćdziesiąt mniejszych okien, w których z czasem również pojawią się witraże, przedstawiające poczet świętych i błogosławionych ogłoszonych przez Jana Pawła II. – wyjaśnia ks. proboszcz.

W kościele powstaną także nowe konfesjonały, które kształtem i kolorem będą korespondować z wnętrzem domu modlitwy. Jeden z nich będzie całkowicie zamykany.

Uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza planowane jest na 2024r., w X rocznicę kanonizowania Jana Pawła II.

- Przez 30 lat w Nowym Sączu nie był budowany żaden kościół. Wierzyłem, że się uda, jednak sukces przerósł moje oczekiwania. Jestem szczególnie wdzięczny parafii św. Małgorzaty, która okazała nam ogromne wsparcie, a także kilkunastu parafiom patronackim. Przede wszystkim jednak słowa podziękowania kieruję do wiernych – podkreśla ks. proboszcz Zbigniew Biernat.

Czytaj też: Mogą się modlić w spokoju. Piłka nie spadnie im już na głowę [ZDJĘCIA]

- Wierzę w działanie Opatrzności Bożej i opiekę Ojca Świętego. Jestem wdzięczny parafianom, którzy poświęcali swój czas i pomagali nam w pracach przykościelnych, m.in. podczas budowy ogrodzenia oraz przy pracach porządkowych. Pomocni ludzie znajdywali się zawsze. Bez nich nie dalibyśmy rady – dodaje ks. proboszcz.

K.K., [email protected], fot. K.K.

Składka na budowę kościoła - czyli prac wykończeniowych ciąg dalszy
Fotorelacja


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)