Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
12/11/2013 - 10:27

Nauka, zdumiewająca tłumy. O słowach płynących z góry

O. Józef Augustyn, jezuita, wydał kolejną serię swoich rozważań. Tym razem, zajął się jednym z najważniejszych i najbardziej chyba znanych… kazań Jezusa.
Może rzadko w ten sposób myślimy, ale - Jezus też mówił kazania! Kazanie na Górze znajdujemy w Ewangelii wg św. Mateusza (rozdz. 5-7). Jezus rozpoczyna oficjalne nauczanie, obchodzi Galileę, uzdrawia. Idzie za Nim coraz więcej ludzi i – kiedy widzi zgromadzone tłumy – wychodzi na górę. Do dziś nie jest pewne gdzie dokładnie miało to miejsce i czy słowa, jakie przekazuje nam Ewangelista, wypowiedziane zostały dokładnie tak, jak znamy je z Biblii. Być może, są one kompozycją wielu kazań Mistrza, które przekazywane początkowo ustnie, spisane zostały zgodnie z ówczesnymi sposobami nauczania.
Najistotniejsza jest jednak treść. O. Augustyn, uznany rekolekcjonista i kierownik duchowy, zwraca uwagę na sprawę niezwykle istotną: kiedy czytamy Kazanie na Górze nie jest szczególne ze względu na to, że zawiera osiem błogosławieństw i modlitwę „Ojcze nasz”
(choć to oczywiście bardzo ważne), lecz dlatego, że – jest swego rodzaju autoportretem Jezusa. „Wszystkie ewangeliczne perykopy – pisze o. Augustyn – opowiadają przede wszystkim o życiu Jezusa. Także Jego nauczanie mówi o Nim samym. On bowiem jako pierwszy żyje tym, co głosi. W Kazaniu na Górze Jezus opisał dla nas własne doświadczenie duchowe i moralne, które jako pierwszy wcielił w życie.”
I na tym właśnie polega, moim zdaniem, wartość tych rozważań. Posługując się ignacjańskimi metodami rekolekcyjnymi, o. Augustyn, zdanie po zdaniu, odkrywa przed nami ogromną głębię Jezusowych słów: nawiązuje do paralelnych fragmentów Pisma Świętego, odnosi naukę Nauczyciela do naszych, bardzo konkretnych, sytuacji życiowych i – zadaje czytelnikowi szereg istotnych pytań. Idąc tym tropem nie tylko odnajdujemy w tym kazaniu samych siebie, ale też – lepiej rozumiemy kim jest i co sam o sobie mówi Boży Syn.
Kazanie na Górze to niewyczerpana kopalnia Bożych natchnień. Czerpiąc z niej, choćby dzięki lekturze medytacji i rozważań o. Augustyna, możemy liczyć na niezwykle inspirujące nas na dalszą drogę myśli.

Józef Augustyn SJ, Kazanie na górze. Rozważanie rekolekcyjne oparte na „Ćwiczeniach duchownych” św. Ignacego Loyoli. Synteza, Wydawnictwo WAM. Księża Jezuici, Kraków 2013.

Anna Wojna






Dziękujemy za przesłanie błędu