Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
07/02/2020 - 07:10

Nie żyje Romuald Lipko, legendarny muzyk i twórca przebojów Budki Suflera

Trudno uwierzyć, że już go nie ma. Nie żyje jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej, współtwórca i kreator legendarnego zespołu Budka Suflera, autor największych polskich przebojów. Zmarł tej nocy. Miał 69 lat. Przegrał walkę z rakiem.

O śmierci muzyka poinformował na swojej stronie zespół. Romuald Lipko zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 69 lat.

Pod smutną informacją pojawiło się mnóstwo komentarzy. To tylko jeden z nich

Nie wiadomo co powiedzieć nawet. Ogromny żal, gdy tak kreatywni ludzie odchodzą. Człowiek z wielką muzyczną wyobraźnią, polotem. Dzięki swojej pracy artystycznej zostanie zapamiętany jeszcze na długie lata. Zrobił Pan w życiu swoje, teraz proszę spokojnie odpoczywać. Dziękujemy! I dopilnuję, by moje dzieci w przyszłości słuchały Budki.

Swoją przygodę z Budką Suflera  Romuald Lipko zaczynał jako basista.  Od lat 80. grał na klawiszach. To on był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera,  takich jak "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom" czy  "Za ostatni grosz" i wielu innych.

Krzysztof Cugowski, który przez wiele lat współpracował z Lipką, opublikował krótki wpis na Facebooku, w którym pożegnał 69-letniego muzyka.

— Odszedł Wielki — Kompozytor, Muzyk, Przyjaciel... Żegnaj Romku... — napisał Krzysztof Cugowski.


 

Budka Suflera, której twarzami przez lata byli Lipko i Krzysztof Cugowski, rozpoczęła karierę w 1974 r. W 2014 roku zespół ogłosił, że kończy działalność. Od 2015 roku Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej.  W połowie 2019 roku Budka Suflera wróciła na scenę  w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem "Gdyby jutra nie było". Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat "Powrót do korzeni"! i "Za Ostatni Grosz 2020".

We wrześniu 2019 roku Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie w  walce z chorobą. Napisał, że chciałby wrócić na scenę. 

[email protected] fot. festiwalbiegowy.plDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)