Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
22/04/2016 - 10:35

Nowy Sącz: Kandydaci na posłów z Gimnazjum nr 2

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu ubiegają się o mandaty poselskie na XXII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, który zbierze się 1 czerwca br. w Warszawie. Młodzi posłowie z całej Polski będą obradować na temat ,,Miejsc pamięci jako materialnych świadectw wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Konkurs zorganizowany jest przez: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Kancelarię Sejmu RP.

Warunkiem przystąpienia do  konkursu jest wykonanie zadań rekrutacyjnych. Oto co zrobili gimnazjaliści z "Dwójki".

Zofia Bocheńska i Ewa Dyszkiewicz przeprowadziły rozmowę z przechodniami wokół Pomnika Ofiar Faszyzmu i Terroru przy ul. Krańcowej, w której na zasadzie radiowego wywiadu, przekonały się, że niewielu mieszkańców miasta zna historię tego miejsca. Postanowiły tę wiedzę upowszechnić. Zorganizowały akcję społeczną ,,Zatrzymaj się, posłuchaj, zapal znicz”. Pod pomnikiem przeczytały historię wydarzeń, poprosiły zebranych o zapalenie zniczy. Michał Dyszkiewicz- sojusznik projektu, wykonał w technice 3d statuetkę przedstawiającą miniaturę obiekty, która będzie nagrodą w konkursie  dotyczącym historii wydarzeń związanych z tym miejscem. Konkurs będzie dotyczył uczniów SP18, gdyż to oni opiekują się tym miejscem. Gimnazjalistki na murach Sądeckiego Zamku zorganizowały małą, plenerową wystawę, która opowiadała o ważności tego miejsca dla lokalnej społeczności .

Piotr Waśkowski i Damian Gródek podczas spaceru badawczego i sądy ulicznej chcieli dowiedzieć się, czy mieszkańcy naszego miasta słyszeli o takim miejscu w mieści, gdzie w 1944 roku spadła bomba i zabiła 39 mieszkańców kamienicy. Nikt z rozmówców nie słyszał tej historii, ani też nie umiał wskazać miejsca tego wydarzenia. Gimnazjaliści po 6 godzinach poszukiwań odnaleźli go. Obecnie na tym miejscy jest sklep z odzieżą męską przy ulicy Matejki. Historię miejsca opowiedziała chłopcom Pani Małgorzata Wąchała, która jest wnuczką nieżyjącej Pani Miller, która w czasie tego zdarzenia pomagała wyciągać ciała zabitych. W upowszechnieniu wiedzy o tym miejscu pomógł Karol Krawczyk – właściciel firmy komputerowej, który udostępnił miejsce na swoim serwerze, na którym uczniowie założyli stronę internetową poświęconą miejscom pamięci zapomnianym . Sojusznikiem działań był Pan Łukasz Połomski, sądecki historyk.

Kamila Gurgul i Gabriela Ryś zainteresowały się miejscem pamięci jakim jest głaz,, Ku czci ofiar hitlerowskiego terroru” znajdujący się przy sądeckim więzieniu .Ich metoda badawcza, jaką była ankieta, również wykazała, że sądeczanie nie wiedzą, że w tym miejscu dokonywano egzekucji sądeczan przy linii kolejowej Nowy Sącz- Chabówka. Gimnazjalistki zorganizowały akcję,, Kartki z historią”, które wręczyły przechodniom. Był to sposób na upowszechnienie wiedzy o tym miejscu. Sojusznikiem ich działań została Przewodnicząca Rady Miasta- Pani Bożena Jawor, która zaproponowała gimnazjalistkom udział w Sesji Rady Miasta, celem przedstawienia wyników ankiet i wspólnego zastanowienia się, jak upowszechnić wiedzę o miejscach pamięci w naszym mieście.

Wiktoria Bulanda i Paweł Kunicki na Cmentarzu Parafialnym w Przyszowej odnaleźli mogiłę, w której pochowana została Genowefa Kroczek, która w czasie wojny wykazała się niezwykłą odwagą i ofiarnością w ratowaniu ludzi. W 1944 roku została zastrzelona przez swojego kolegę, któremu wcześniej uratowała życie. Złożyli wizytę w Urzędzie Gminy Łukowica, gdzie spotkali się z Panią Wójt Czesławą Rzadkosz. Poprosili, aby na stronie gminy założono zakładkę, na której umieszczono by informację o tej dzielnej kobiecie. Maciej Korkuć – polski historyk, naczelnik IPN- u w Krakowie. Był pod wrażeniem działań młodych ludzi. Poprosił o wspólne spotkanie , które będzie miało na cele dalszą współpracę, której celem będzie czynienie starań o status Mogiły Wojennej.
(A.G.)
Na zdjęciu: kandydaci na posłów z  Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu   







Dziękujemy za przesłanie błędu