Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
30/08/2022 - 11:05

Oddajmy hołd bohaterom! Kolejna msza święta na Hali Łabowskiej już w sobotę

Poświęcili swoje życie, abyśmy mogli cieszyć się wolnością naszego kraju. Już po raz 24. na Hali Łabowskiej odbędzie się msza święta i uroczystości upamiętniające żołnierzy PPAN oraz kapelana księdza Władysława Gurgacza.

Msza na Hali Łabowskiej to tradycja

Uroczystości patriotyczne zaplanowano na 3 września, tj. sobota. Tradycyjna msza święta na Hali Łabowskiej, która gromadzi tłumy sądeczan oraz przedstawicieli różnych środowisk, rozpocznie się w samo południe. Tak było w poprzednim roku. Zobacz relację i zdjęcia: „Cześć i chwała bohaterom”. Te słowa niosły się echem po Hali Łabowskiej

Coroczne uroczystości patriotyczne upamiętniają żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców z Oddziału „Żandarmeria” oraz kapelana oddziału, księdza Władysława Gurgacza. Hala Łabowska to miejsce szczególne, ponieważ w tych okolicach przebywali partyzanci.

Przez lata do postaci księdza Władysława Gurgacza przylgnął przydomek „sądecki Popiełuszko”. Kapelan oddziału wykazał się niezłomnością nawet w obliczu śmierci. W poprzednim roku jego szczątki doczekały się godnego pochówku. Zobacz również: Pogrzeb księdza Gurgacza w Krakowie. Na pochówek kapelana czekaliśmy 72 lata  

Program tegorocznych uroczystości na Hali Łabowskiej

Kolejna msza święta na Hali Łabowskiej odbędzie się już w najbliższą sobotę. Poprzedzać ją będą uroczystości towarzyszące w Nawojowej oraz w Łabowej.

W sobotę, 3 września, o godzinie 10:00 na cmentarzu parafialnym w Nawojowej odbędzie się Apel Poległych. Przy obelisku upamiętniającym żołnierzy PPAN Oddziału „Żandarmeria” oraz jego dowódcy kapitana Stanisława Pióro, delegacje złożą kwiaty.

Pod Urzędem Gminy w Łabowej stoi jedyny w Polsce pomnik księdza Gurgacza, odsłonięty kilka lat temu. Tam, o godzinie 11:00 zgromadzimy się, aby złożyć symboliczne kwiaty.

Główne uroczystości rozpoczną się w samo południe na Hali Łabowskiej. O godzinie 12:00 odbędzie się msza święta polowa w intencji księdza Władysława Grugacza oraz żołnierzy PPAN Oddziału „Żandarmeria”. Po mszy i Apelu Poległych delegacje złożą kwiaty przy pamiątkowym obelisku na Hali Łabowskiej.

O godzinie 14:00 zaplanowano posiłek oraz spotkanie z uczestnikami uroczystości. Pomiędzy 15:00 a 16:00 odbędzie się część naukowo-konferencyjna. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcji krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz panelu dyskusyjnym. Ważną częścią uroczystości będą również spotkania z lokalnymi działaczami i rodzinami Bohaterów Niezłomnych.

Na tegoroczne obchody na Hali Łabowskiej zapraszają organizatorzy: Regionalne Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie na czele z dyrektorem Pawłem Szczygłem, wójt gminy Łabowa Marta Słaby oraz prezes Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza, Jerzy Basiaga. ([email protected], fot. SS)Dziękujemy za przesłanie błędu