Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
17/10/2013 - 16:01

Paraolimpijczyk Rafał Szumiec na spotkaniu z sądecką młodzieżą

Człowiek bez ograniczeń – tak można mówić o paraolimpiczyku Rafale Szumcu, który wczoraj (16 października) był gościem seminarium „Zawód z pasją – świadomie w przyszłość”. Sportowiec spotkał się w Instytucie Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu młodzieżą sądeckich szkół ponadgimnazjalnych oraz studentami PWSZ.
Jednym z prelegentów seminarium „Zawód z pasją – świadomie w przyszłość” był Rafał Szumiec, który przeżył w 2002 roku wypadek na trasie maratonu MTB (kolarstwo górskie) w Tarnowie. Rehabilitacja nie pomogła mu przywrócić pełnej sprawności nóg i porusza się na wózku. Mimo tego, trenuje wiele sportów, był na Paraolimpiadzie w Vancouver w 2010 roku reprezentując Polskę w narciarstwie zjazdowym, obecnie trenuje kolarstwo, narciarstwo i jazdę na handbike-u. Jest dwukrotnym Mistrzem Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych (2011) oraz Trzykrotny Mistrzem Polski w Narciarstwie Alpejskim Osób Niepełnosprawnych (2013). Uczestniczył w górskiej wyprawy na handbike'ach w Karkonosze. Razem z Katarzyną Rogowiec i Grzegorzem Kubisem założył krakowski klub sportowy „Druga Strona Sportu”, gdzie osoby niepełnosprawne mogą trenować pływanie, jazdę na handbike'u i mono-ski. Jako członek kadry Polski Narciarzy Alpejskich, aktualnie przygotowuje się do Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi.
Podczas wczorajszego spotkania z sądecką młodzieżą nie unikał trudnych wydawać by się mogło tematów, związanych z walką o powrót do życia sprzed wypadku.
- Jak najszybciej chciałem powrócić do sportu. Na początku myślałem, że uda mi się wrócić do pełni sił i do kolarstwa górskiego. Z czasem zrozumiałem, że nie będzie to możliwe i zacząłem szukać sportów, które mógłbym uprawiać będąc na wózku – mówił Szumiec. - Wiedziałem, że na efekty mogę liczyć jedynie dzięki ciężkiej pracy, czego mnie nauczył sport przed wypadkiem – dodał.
Dla Rafała sport stał się nie tylko pasją ale również sposobem na życie. Mimo niepełnosprawności jest otwartą i pogodną osobą, zadowoloną z tego co ma i dającą nadzieję nawet zdrowym na to, że każde marzenie można spełnić. Po wypadku sportowiec nauczył się cieszyć każdą chwilą i walczyć o swoje marzenia zawodowe i prywatne.
Historia Szumca i jego obecność miała zainspirować młodzież do odważnego podejmowania wyborów życiowych, świadomych decyzji edukacyjnych oraz rozwoju pasji i realizacji marzeń zarówno prywatnych jak i zawodowych. Prelegent w sposób nietuzinkowy otworzył oczy młodym ludziom na wartość życia. Seminarium uatrakcyjnił krótkimi klipami z paraolimpiad oraz treningów osób niepełnosprawnych. Zaprezentował swój sprzęt sportowy, na którym trenuje w zimie - mono-ski i w sezonie letnim – handbik.
Na koniec najaktywniejsi uczestnicy spotkania otrzymali album „Letnie Igrzyska Paraolimpijskie – Londyn 2012” z dedykacją od samego para olimpijczyka.
Seminarium odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, poświęconego promowaniu poradnictwa zawodowego i wspieraniu działań na rzecz rozwoju kariery. Jego organizatorami było Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP przy współpracy z Instytutem Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Elżbieta Chmura
Fot. Anna Jerzakowska
 






Dziękujemy za przesłanie błędu