Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
04/11/2022 - 08:20

Przedszkole jak ta lala, a naboru jak nie było, tak nie będzie. Dlaczego budynek stoi pusty? [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w przedszkolu w Rytrze? Nowy budynek gotowy, sale wyposażone a w środku pusto. Ba, nawet nie będzie naboru. Dlaczego? Mamy odpowiedź wójta Jana Kotarby.

Zobacz też: Bajeczka, takiego Rytra na pewno nie znacie. Obraz dnia, 25 października 2022

Rytro pozyskało na budowę tej placówki 4 320 000 zł z Polskiego Ładu, czyli 73 procent planowanych wydatków. Po bardzo korzystnym przetargu przedsięwzięcie realizuje firm Ersbet z Nowego Sącza. Zgodnie z jej ofertą całość prac kosztowała 3 860 000 zł, czyli zdecydowanie mniej od szacunków gminy. Różnicę między tą stawką a prognozami samorząd wykorzystał na zakup wyposażenia do przedszkola i budowę dróg dojazdowych. Jeszcze ważniejsze - punktu widzenia mieszkańców - jest to, że placówka już jest gotowa a może z niej korzystać 100 dzieci.

Obiekt powstał działce, która jest własnością Urzędu Gminy. W przedszkolu nie ma kuchni – będzie je obsługiwać kuchnia ze szkoły. To musimy mocno podkreślić placówka wyposażona jest w nowoczesną windę i przystosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Kotłownia opalana jest na gaz. Tyle, że nadal obiekt jest zamknięty na cztery spusty i już wiadomo, że naboru tu nie będzie.

Jednak jak wyjaśnia wójt Jan Kotarba, nic w tym dziwnego i nie ma żadnego powodu do niepokoju. - Nabór nie będzie organizowany, bo taki nabór jest robiony planowo co roku. Do nowej placówki zostaną bowiem przeniesione dzieci, które już uczęszczają do przedszkola, które jest w budynku szkoły.

Zobacz tez: Kosmiczna technologia! Co drogowcy montują w korpusie tej powiatówki?

Z tych samych powodów gmina Rytro, w przeciwieństwie do Starego Sącza, które też wybudowało nowe przedszkola w Moszczenicy Niżnej i Przysietnicy – Rytro nie musi występować w sprawie uruchomienia placówki o opinię Kuratorium Oświaty. Do nowego budynku wraz z dziećmi przeniesiona zostanie też cała kadra pedagogiczna. A przeprowadzka już w ciągu najbliższych dni, bo z przyczyn niezależnych od samorządu i wykonawcy, są opóźnienia związane z przyłączem energetycznym.

A my przypomnijmy przy okazji, że na tym inwestycje w oświatę i sport na tym terenie. Obecne boisko szkolne betonowe, dziś tak naprawdę służące na parking, właśnie na taki parking będzie przerobione, powiększone o teren, na którym obecnie są ustawione urządzenia z placu zabaw. Co zatem z boiskiem? Ha, i tu Was zaskoczymy. Będzie się do niego przechodziło przez mostek, na drugą stronę potoku. Dzieciaki dostaną pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, w którym mieszczą się bez problemu wszystkie pozostałe boiska pełnowymiarowe do koszykówki i siatkówki. A do tego wokół boiska będzie profesjonalna bieżnia, tak by bez problemu dzieciaki mogły zaliczać bieg na 60 i 200 metrów.

Dlatego tak mocno akcentujemy słowo „pełnowymiarowe”? Bo tylko takie boiska pozwalają na przeprowadzenie rozgrywek i turniejów.

Tym samym cała dalsza przeprowadzka urzędników z obecnej siedziby Urzędu Gminy do odpowiednio zaadaptowanego budynku po wygaszonym gimnazjum opóźni się prawdopodobnie o rok. Najważniejsze jednak jest to, że gmina już sobie zabezpieczyła dofinansowanie do przedsięwzięcia z programu Polski Ład. ([email protected] Fot.: ES)

Przedszkole jak ta lala, a naboru jak nie było, tak nie będzie [ZDJĘCIA]
Co się dzieje w przedszkolu w Rytrze? Nowy budynek gotowy, sale wyposażone a w środku pusto. Ba, nawet nie będzie naboru. Mamy odpowiedź wójta Jana Kotarby.


Dziękujemy za przesłanie błędu