Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
15/01/2014 - 06:37

Śladami bł. Karoliny Kózki. Wycieczka do Wał-Rudy i Radłowa

Społeczność naszej szkoły, czyli ZS w Mszalnicy, wraz z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół w Rozdzielu udała się do Wał – Rudy oraz Radłowa. Te miejscowości są dla nas szczególnie ważne, ponieważ są związane z życiem i działalnością patronki obu szkół - błogosławionej Karoliny Kózki.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w Sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Radłowie. Wysłuchaliśmy pouczających opowieści o Karolinie, które przekazał nam kościelny. Potem uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ks. Józefa Głowę - proboszcza Parafii Mystków. Następnie udaliśmy się do Wał-Rudy - rodzinnej wsi Karoliny Kózki. Po przyjeździe wyruszyliśmy męczeńską drogą błogosławionej. Przy kolejnych stacjach śpiewanej Drogi Krzyżowej, wszyscy - razem z Karoliną, przeżywaliśmy jej cierpienie. Ta Droga Krzyżowa uświadomiła nam, jakie męki musiała cierpieć nasza patronka i jaką straszną śmiercią zginęła. Gdy nasza droga po lesie zakończyła się, poszliśmy do domu bł. Karoliny. Składa się on z dwóch części: kaplicy, gdzie kiedyś była stajnia i pomieszczenia, w którym rodzina Kózków funkcjonowała. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, że trzynaścioro osób żyło na tak małej powierzchni. Niestety wizyta w domu naszej patronki zakończyła wycieczkę. Jednak byliśmy zadowoleni z tego, że mogliśmy zawrzeć nowe przyjaźnie z uczniami Szkoły w Radłowie.
Ta wycieczka była dla nas niezwykle pouczająca i wszyscy bardzo się cieszymy, że mogliśmy tego doświadczyć. Mamy nadzieję, że za wstawiennictwem bł. Karoliny dostąpimy wielu łask, przede wszystkim daru mądrości, a najważniejszymi i podstawowymi wartościami w naszym życiu staną się modlitwa, nauka, praca.

Weronika Kosakowska uczennica Gimnazjum w MszalnicyDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe