Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
15/08/2021 - 11:25

Uroczystość Wniebowzięcia Maryi. Kapłani święcili kwiaty i zioła

15 sierpnia każdego roku jest wyjątkowym dniem dla wszystkich katolików. To właśnie dzisiaj w Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest także nazywana świętem Matki Bożej Zielnej. Dzisiaj w kościołach kapłani błogosławią przynoszone do świątyni przez wiernych bukiety ziół i kwiatów.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt kościelnych ku czci Matki Bożej. Swoim początkiem sięga już V wieku. Dogmat Wniebowzięcia NMP, który głosi, że  Maryja została wzięta z duszą i ciałem do nieba i  tam ukoronowana na Królową, został uroczyście ogłoszony 1 listopada 1950 r. przez papieża Piusa XII.

- Na chwałę Wszechmogącego Boga, który specjalną łaskawością obdarzył Dziewicę Maryją, ku czci Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały jego Błogosławionej Matki, ku niewypowiedzianej radości całego Kościoła powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, oświadczamy i określamy jako dogmat prawdę przez Boga objawioną, że Niepokalana Bogarodzica Dziewica Maryja, po dopełnieniu życia ziemskiego z ciałem i duszą została wzięta do nieba – czytamy w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus", w której dogmat został ogłoszony.

W Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki o śmierci Maryi, dlatego dogmat ten nie jest uznawany przez protestantów.  Katolicy jednak już od początków Kościoła obchodzili Wniebowzięcie NMP.

W jednym z apokryfów jest opisana śmierć Maryi. Gdy Matka Boska umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli jej ciało w trumnie, ale św. Tomasz spóźnił się. Gdy dotarł wreszcie na miejsce, chciał zobaczyć ciało Maryi. Gdy otworzyli trumnę, nie było w niej ciała Najświętszej Maryi Panny, a jedynie pachnące lilie i inne kwiaty i zioła.

Uroczystość Wniebowzięcia jest nazywana także świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu wierni przynoszą do kościoła bukiety ziół i kwiatów, które kapłan uroczyście błogosławi.  Jest to gest podziękowania Bogu za pierwsze plony. Poświęcone bukiety wierni przynoszą do domów i zasuszają. Mają one chronić domowników przed chorobami  i przynosić błogosławieństwo rodzinie.([email protected] Fot. Ilustracyjna)







Dziękujemy za przesłanie błędu