Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
07/01/2020 - 12:15

VIII edycja konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i Sądeczanami oraz uhonorowanie sądeckich autorów. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 lutego 2020 r.

- Zachęcamy do udziału w konkursie, któremu patronuje wybitny Sądeczanin, ksiądz profesor Bolesław Kumor. Ten konkurs buduje tożsamość Sądeczan, zachęca do sięgania po książki o naszej małej ojczyźnie oraz pisanych przez Sądeczan. A powstaje ich bardzo wiele, tylko w poprzedniej edycji konkursu zgłoszono 10 autorów i 32 książki - mówi Mariola Berdychowska, przewodnicząca kapituły konkursu.

Zapraszamy wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, autorów, czytelników, osoby reprezentujące instytucje kultury czy samorządy lokalne do przesyłania do 10 lutego zgłoszeń konkursowych w dwóch kategoriach:

1. "Książka o Sądecczyźnie" - mogą być zgłaszane książki reprezentujące wszystkie gatunki literackie, dzieła naukowe i popularnonaukowe wydane w 2019 roku.
2. „Sądecki autor” - mogą być zgłaszani autorzy, którzy urodzili się lub mieszkają na terenie powiatu nowosądeckiego.


Oceny zgłoszeń pod kątem zgodności z regulaminem dokona kapituła konkursu, w której zasiadają szefowie sądeckich placówek kulturalnych, edukacyjnych i związków twórczych, dotychczasowi laureaci konkursu oraz dziennikarze. Zgłoszone książki oraz sylwetki autorów zostaną zaprezentowane na portalu Sądeczanin.info (w osobnej zakładce) oraz w miesięczniku „Sądeczanin”.

Kapituła konkursu na swoim posiedzeniu wyda ostateczny werdykt (w głosowaniu tajnym), biorąc pod uwagę również wynik głosowania internetowego czytelników sądeczanin.info. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w drugiej połowie lutego 2020.

Laureaci konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w obu kategoriach otrzymają pamiątkowe statuetki oraz nagrodę finansową. Ponadto zostanie przyznane wyróżnienie dla laureata, który zwycięży w głosowaniu czytelników portalu Sądeczanin.info. 

Laureaci poprzednich edycji konkursu

Formularze zgłoszeniowe można przesyłać na adres Fundacji Sądeckiej - 33-300 Nowy Sącz, ul. Barbackiego 57, bądź pocztą elektroniczną na adres: [email protected] 

W każdej kategorii można dokonać maksymalnie trzech zgłoszeń.

Pobierz:
Formularz zgłoszeniowy "Sądecki Autor"
Formularz zgłoszeniowy "Książka o Sądecczyźnie"
Regulamin


Konkurs jest organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu portalu oraz miesięcznika „Sądeczanin”

Patron Nagrody 

Ks. prof. Bolesław Kumor (1925 – 2002) to jeden z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów. Wykładał na KUL, PAT i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W dorobku naukowym miał ok. 650 pozycji, w tym 37 książek, m.in. ośmiotomową historię Kościoła powszechnego, czterotomową historię Kościoła w Polsce oraz monografię diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, opisał także dzieje duszpasterstwa polonijnego w USA. Z jego prac do dzisiaj korzystają alumni seminariów duchownych, był promotorem kilkudziesięciu doktoratów i habilitacji.

Ten wybitny badacz zajmował się dziejami rodzinnej parafii Trzetrzewina (praca magisterska) i ziemi sądeckiej. Zamieszczał artykuły naukowe z zakresu historii Kościoła lokalnego w „Roczniku Sądeckim”, współtworzył publikacje regionalne. Sięgają do nich nauczyciele, studenci i wszyscy, którzy chcą poznać historię Sądecczyzny.

Nigdy nie zerwał serdecznej więzi ze swą Małą Ojczyzną. Nawet w trakcie intensywnej pracy naukowej i licznych wyjazdów zagranicznych (kwerenda archiwów) w okresie świątecznym znajdował czas na pracę duszpasterską wśród sądeczan. Ksiądz Kumor pochodził z Szymanowic k. Nowego Sącza i tam został pochowany.Dziękujemy za przesłanie błędu