Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
02/07/2013 - 13:05

„W brązie, ołówku i w kadrze” wystawa prac prof. Dźwigaja

Przez najbliższe cztery tygodnie w Galerii Sztuki „ Siedlisko” w Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oglądać można wystawę rzeźb i rysunków profesora Czesława Dzwigaja zatytułowaną „W brązie, ołówku i w kadrze”. W krynicy odbył się także przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Pars pro toto Czesława Dzwigaja”.
Autorami filmu jest para krakowskich dziennikarzy Joanna Buława i Miłosz Horodyński. „Pars pro toto Czesława Dzwigaja” to, jak sami określają, portret artysty niesłusznie nazywanego kontrowersyjnym. Autorzy filmu szukają źródeł kontrowersyjności jakie wywołują jego dzieła oraz odkrywają inspiracje artystyczny klucz twórczości Czesława Dzwigaja, który dla samego artysty przez długi okres czasu pozostawał zagadka.
Ten film wnosi pewne wartości, o których sobie nawet nie zdawałem sprawy. Dopiero podczas jego realizacji i oglądania uświadomiłem sobie jaki był kierunek, jeśli chodzi o format artystyczny mojej twórczości – powiedział profesor Czesław Dźwigaj. – Na wystawie zaś jest jedenaście małych form rzeźbiarskich oraz kilkadziesiąt rysunków, które są niejako aneksem do tego filmu – dodał artysta.
***
Czesław Dźwigaj urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. W 1977 ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. A. Hajdeckiego. Profesor nadzwyczajny, kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice Akademii Sztuk Pięknych, kierownik Katedry Sztuki na Uniwersytecie w Rużomberok (Słowacja), w latach 1994-2011 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. W dorobku ma kilkadziesiąt pomników, m.in.: Grudzień ‘70 w Szczecinie, Synom tej Ziemi w Świątnikach Górnych, pomniki Gen. Leopolda Okulickiego i Stanisława Fischera w Bochni, Eugeniusza Kwiatkowskiego w Stalowej Woli, Ks. Piotra Skargi, Ofiarom Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, Marszałka Józefa Piłsudskiego, I.J. Paderewskiego w Krakowie, Nikifora w Krynicy-Zdroju, Króla Zygmunta Augusta w Augustowie, Króla Łokietka w Tarnowie, Króla Kazimierza III Wielkiego w Skawinie, Księcia Władysława V Wstydliwego w Nowym Brzesku, Henryka Sienkiewicza w Parku Villa Borghese w Rzymie oraz w Szczawnicy, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Stanisława Lubomirskiego, Tęcza Przymierza w Nowym Wiśniczu, Park i Pomnik Tolerancji w Jerozolimie oraz Katyńsko-Smoleński w Warszawie. Zrealizował blisko 70 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą, m.in. w Chicago, Phoenix, Wyandotte (USA), Posadas (Argentyna), Hanowerze i Herdorf -Dermbach (Niemcy), Rzymie, Dux (Liechtenstein),, Fatimie (Portugalia), Lourdes (Francja), Wilnie, Siluva, Kownie (Litwa), La Laguna -Teneryfa (Hiszpania).
(źródło: http://www.rzezba.asp.krakow.pl).

O spotkaniu z Czesławem Dzwigajem w Nowym Sączu czytaj:
Prof. Dźwigaj pod „swoim” pomnikiem Jana Pawła II

Fot. BK
(oprac. JB)







Dziękujemy za przesłanie błędu