Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
31/05/2020 - 16:05

Zielone Świątki. Neoprezbiter Krzysztof Iwanicki odprawił mszę prymicyjną

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego (31 maja) diakon Krzysztof Iwanicki, parafianin krynickiej parafii pw. św. Antoniego Padewskiego, odprawił tu mszę prymicyjną. Dzień wcześniej w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża.

Diakon Krzysztof Iwanicki, parafianin krynickiej parafii św. Antoniego Padewskiego w sobotę 30 maja przyjął świecenia kapłańskie z rąk biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża. Uroczystość odbyła się w kościele bł. Karoliny w Tarnowie. Tego samego dnia nowo wyświęconego kapłana w Krynicy-Zdroju, rodzinnym mieście powitali księża, władze miasta oraz parafianie.

Dzień później, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, neoprezbiter sprawował mszę prymicyjną z udziałem księży, rodziny i przyjaciół oraz społeczności parafialnej, z której pochodzi. Wcześniej rodzicie udzielili prymicjantowi błogosławieństwa.


Zielone Świątki to radosne święto, które upamiętnia wydarzenie, gdy na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Zaczęli wtedy mówić obcymi językami i otrzymali dary duchowe, charyzmaty. W ramach świętowania, w wielu miejscowościach zdobi się domy gałązkami brzozowymi.

Natomiast prymicja jest nazwą pierwszej mszy świętej, uroczyście sprawowanej przez neoprezbitera w parafii, z której pochodzi. Nowo wyświęcony ksiądz celebruje liturgię samodzielnie, w asyście proboszcza lub koncelebracji.  Msza sprawowana jest dzień po święceniach kapłańskich dokonanych przez biskupa. Na zakończenie udzielane jest specjalne błogosławieństwo prymicyjne o randze błogosławieństwa papieskiego.

(MK) fot. aut.

Zielone Świątki. Neoprezbiter Krzysztof Iwanicki odprawił mszę prymicyjną
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego (31 maja) diakon Krzysztof Iwanicki, parafianin krynickiej parafii pw. św. Antoniego, odprawił tu mszę prymicyjną. Dzień wcześniej w Tarnowie przyjął świecenia kapłańskie z rąk biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża.


Dziękujemy za przesłanie błędu