Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
25/05/2021 - 21:35

Nadchodzą zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Znamy szczegóły i koszty

Już w 2022 roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Dzięki temu będziemy mogli odbierać więcej programów w lepszej jakości. Czy to oznacza konieczność wymiany telewizorów na nowsze? Poznaliśmy szczegóły.

Do zmian standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dojdzie w II kwartale 2022 roku. Od tej chwili kodowanie obrazu będzie zgodne ze standardem HEVC. Jak poinformował Urząd komunikacji Elektronicznej, tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz, będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne.

Cały problem polega jednak na tym, że chociaż telewizory dostępne obecnie w sprzedaży są wyposażone w dekoder DVB-T2, to odczytują jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem, czyli AVC.

Co to oznacza dla odbiorców? Czy będą zmuszeni do wymiany swojego sprzętu na nowszy i jakie poniosą przy tym koszty? Zapytaliśmy o to ekspertów z Regionalnej Telewizji Kablowej z Nowego Sącza.

- Zdecydowana większość  telewizorów i dekoderów produkowanych w ciągu kilku ostatnich lat posiada standard DVBT2. Do starszych modeli trzeba będzie dokupić dekoder z tym standardem. Jego koszt to około 100 zł – odpowiadają.

Aby dowiedzieć się czy nasz telewizor „radzi sobie” z nowymi wymaganiami wystarczy włączyć programy testowe, które zostały niedawno uruchomione. Mowa m.in. o takich kanałach jak  TVP  Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia czy TVP Rozrywka.

Czemu zmiany mają służyć? Jak się okazuje, dzięki nim obejrzymy więcej programów, w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Wszystkie będą nadawane w standardzie HD. Możliwe będzie również oferowanie usług telewizji hybrydowej.

Zmiany będą wprowadzane sukcesywnie w 2022 roku. Ostatni etap będzie trwał od 27 czerwca. ([email protected], fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne, źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej)







Dziękujemy za przesłanie błędu