Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
07/07/2023 - 08:20

Koniec e-recept i znów trzeba będzie pójść do lekarza po receptę w wersji papierowej?

Ministerstwo Zdrowia zapowiada ograniczenia w wystawianiu e-recept drogą elektroniczną. To efekt nadużyć popełnianych przez część lekarzy, który potrafią jednego dnia wystawiać nawet tysiąc recept. Czy to oznacza powrót do systemu sprzed cyfryzacji?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski został o to zapytany wprost przez dziennikarzy na konferencji prasowej.

Będzie likwidacja e-recpt? co w zamian

Odpowiedział, że nie ma takiego planu ponieważ miliardy e-recpt wystawionych do teh pory pokazało jak wielkim ułatwieniem są e-recpty i dla samych pacjentów, i dla całego systemu opieki zdrowotnej.
Jednak to tylko jedna strona medalu. Ta ciemniejsza pokazuje, że margines patologii jest większy niż zwykle. A ponieważ samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, czyli tych lekarzy, którzy nie tylko łamią zasady etyki zawodowej, którzy łamią prawo i stwarzają zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, zareagować musiał bezpośrednio resort zdrowia, wyjaśnił minister Niedzielski.

Te słowa odnoszą się do wyników kontroli, która wykazała, że aż dziesięciu lekarzy w ciągu roku wystawiło więcej niż 100 tys. recept, rekordzista zaś nawet 400 tys. Okazuje się więc, że nie jest problemem wypisanie nawet tysiąca recept dziennie, ale to oznacza, że są one wystawiane bezkrytycznie, bez badania chorych przez co wystawiają ich na ryzyko utraty zdrowia lub życia.

Zmiana prawa: ile recept wystawi lekarz

Nowe przepisy, które wkrótce Ministerstwo Zdrowia wprowadzi w życie ustanowią ograniczenia w wystawianiu recept przez lekarzy.

Dalej będą oni wystawiali je poprzez Internetowe Konto Pacjenta w formie e-recept, jednak z ograniczoną ilością.

Lekarz w ciągu dziesięciu godzin dyżuru będzie mógł wystawić 300 recept; założenie bowiem jest takie, że przyjmuje 80. pacjentów, a w niektórych przypadkach musi wystawić pacjentowi więcej niż jedną receptę.

Co to jest e-recepta i jak działa

To recepta, którą lekarz wystawia w systemie elektronicznym. Można ją dostać na trzy sposoby.
Jeśli pacjent korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, to otrzyma:

  • SMS na telefon — wtedy to po prostu 4-cyfry kodu.
  • e-mail z załączonym plikiem PDF — ten plik to e-recepta; wygląda tak, jak wydruk informacyjny — jest tu kod kreskowy i zalecane przez lekarza dawkowanie

Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, to otrzyma w gabinecie lekarskim papierowy wydruk informacyjny. Do odbioru SMS-a wystarczy zwykły telefon komórkowy, nie potrzeba smartfona.

Rozporządzenie weszło w życie 3 lipca. teraz lekarz nie wystawi recepty po wykonaniu limitu - system na to nie pozwoli.

Lekarz ma obowiązek dać pacjentowi wydruk informacyjny, jeżeli nie korzysta on z Internetowego Konta Pacjenta.

W aptece oprócz czterocyfrowego kodu będzie potrzebne podanie numeru PESEL. Jeśli aptekarz może skorzystać z kodu kresowego, po prostu wystarczy sam kod, który odczyta czytnikiem.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim









Dziękujemy za przesłanie błędu