Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
08/05/2024 - 10:45

Mięsko z grilla - pyszne i zdrowe czy pyszne, ale szkodliwe?

Maj to miesiąc kiedy sezon grillowy trwa w najlepsze. W końcu słoneczna pogoda, dużo zieleni i kwitnących kwiatów sprzyjają plenerowym imprezom. Grill jest świetną opcją na rodzinne i przyjacielskie spotkania. I tu nasuwa się podstawowe pytanie - czy częste spożywanie potraw z grilla nie szkodzi czasem naszemu zdrowiu? 

Istnieją dwie teorie. Jedna mówi, że jedzenie z grilla jest zdrowe, ponieważ cały tłuszcz z potraw wytapia się, dzięki czemu spożywamy potrawy o niższej kaloryczności. Druga teoria mówi, że podczas procesu grillowania wytwarzają się szkodliwe substancje, nawet rakotwórcze. Co jest prawdą? Jak grillować, a jak nie? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Zła wiadomość dla fanów grilla węglowego

Dania smażone na grillu węglowym lub na ognisku nie należą do najzdrowszych ani najlżejszych dla przewodu pokarmowego. Podczas tego typu obróbki żywności oraz spalania tłuszczów uwalniają się substancje szkodliwe, w tym nawet rakotwórcze

Węgiel drzewny używany do grillowania sam w sobie nie jest rakotwórczy. Jednakże jego wykorzystanie do przyrządzania potraw może wiązać się z ryzykiem rozwoju nowotworów. Kluczowym czynnikiem w tej kwestii jest powstawanie dużej ilości dymu podczas podgrzewania węgla do grillowania. To właśnie dym przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.

Dym, który powstaje podczas grillowania w wyniku spływania soków z mięsa na rozgrzany węgiel, zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które posiadają właściwości rakotwórcze. Te substancje nie tylko występują w dymie powstającym podczas grillowania, ale także w dymie wędzarniczym. Dlatego też zaleca się układanie tłustych mięs i wędlin na aluminiowych, perforowanych tackach, aby ograniczyć ilość tłuszczu spływającego na węgiel.

Podczas grillowania, gdy dochodzi do zwęglenia produktu, w jego składzie pojawiają się aminy heterocykliczne. Charakterystyczny, czarny ślad na powierzchni mięsa, który nadaje mu grillowy aromat, jest wizualnym efektem tej reakcji. Warto zaznaczyć, że aminy heterocykliczne nie pojawiają się jedynie podczas grillowania, ale także podczas smażenia czy pieczenia, dlatego te metody obróbki termicznej nie są zalecane.

Co z podpałką?

Nie można też bagatelizować roli użytej do rozpalenia grilla podpałki. Podpałka przyspiesza proces spalania węgla, zwiększając produkcję szkodliwego dymu. Dodatkowo sama podpałka może zawierać związki, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Dlatego warto używać naturalnych podpałek, które spalają się bezdymnie, takich jak te wykonane z naturalnej parafiny czy białego papieru. Jeśli jednak używamy chemicznych podpałek, nigdy nie należy dodawać ich w trakcie grillowania, gdy potrawy znajdują się na ruszcie.

Grill gazowy - zdrowsza alternatywa

Wykorzystanie grilla gazowego jest uważane za zdrowszą alternatywę tradycyjnego grilla węglowego. Podczas grillowania na gazie temperatura jest niższa, a ilość wytwarzanego dymu jest mniejsza. W rezultacie potrawy są mniej spalone i zawierają znacznie mniejsze ilości amin heterocyklicznych oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. W dodatku grill gazowy nie wymaga stosowania podpałki, co pozwala ograniczyć negatywne skutki z jej używania. 

Co grillować?

Aby jedzenie z grilla było zdrowsze, warto też, zamiast tradycyjnej kiełbasy czy karkówki, spróbować innych, zdrowszych alternatyw, takich jak grillowane warzywa, ryba, piersi z kurczaka czy ser typu oscypek, halloumi lub camembert.

Nie zaleca się również kupowania gotowych, marynowanych mięs, ani innych grillowanych dań, które często zawierają nadmiar soli, barwników i konserwantów. O wiele korzystniej jest przygotować je od podstaw, samodzielnie kontrolując składniki i ich ilości. Można również pójść o krok dalej i zamiast tradycyjnego grilla węglowego, wybrać grill elektryczny lub gazowy. ([email protected]), (źródło: wieszcojesz.health/blog/czy-jedzenie-z-grilla-jest-zdrowe-poznaj-fakty-i-mity-o-grillowaniu/, grafika: pexels.com)









Dziękujemy za przesłanie błędu