Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
15/04/2023 - 17:40

Limanowa: diagnoza – rak piersi nie musi być wyrokiem. Wykonaj profilaktyczną mammografię!

Rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów wśród Polek. Codziennie o chorobie dowiaduje się 50 kobiet. Każdego roku taką diagnozę w gabinetach lekarzy słyszy blisko 20 tysięcy mieszkanek naszego kraju. Blisko 6 tysiącom z nich nie udaje się, niestety pomóc z racji tego, że choroba jest mocno zaawansowana. W nadchodzącym tygodniu w siedmiu powiatach Małopolski (szesnastu miejscowościach) pojawią się mammobusy, w których kobiety będą mogły wykonać badanie mammograficzne. W naszym regionie mammobus przyjedzie do powiatu limanowskiego.

Profilaktyka zdrowotna: regularne samobadanie przez kobiety swoich piersi, zgłaszanie się na badanie USG i na mammografię jest niezwykle istotna.

Nowotwór piersi nie musi być wcale wyrokiem. Kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. Pomaga w tym właśnie profilaktyczna mammografia.

W ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z darmowych badań mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływanie roku.

Badania są przeprowadzane w pracowniach stacjonarnych oraz w mammobusach.

- Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Niepotrzebne jest skierowanie, nie ma znaczenia również adres zamieszkania – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Badania w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt. Obrazy z mammografu są następnie analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka w kolejnym etapie jest kierowana na pogłębioną diagnostykę.

- W ubiegłym roku do badań w programie było uprawnionych ponad 300 tys. mieszkanek naszego regionu. Zbadały się blisko 72 tys. z nich, w tym ponad 39 tys. na pokładzie mammobusów. To pokazuje, że Małopolanki ufają mammobusom. Dla kobiet z mniejszych miejscowości badania w mobilnym gabinecie to ułatwienie, bo nie muszą dojeżdżać do pracowni stacjonarnej. A to na pewno ma wpływ na decyzję o zgłoszeniu się na mammografię – wyjaśnia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu