Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
31/08/2022 - 21:20

Paradontoza – podstępny wróg zdrowych zębów. Jak ją rozpoznać?

Paradontoza to poważne zapalenie przyzębia. Jest to powszechna choroba – poza próchnicą to właśnie ona najczęściej sprawia problemy w jamie ustnej. Atakuje i uszkadza struktury, które otaczają i utrzymują zęby, a więc cement korzeniowy, dziąsło, ozębną i kość wyrostka zębodołowego. W jaki sposób walczyć z tą chorobą? Na czym polega leczenie paradontozy?

Parodontoza to inaczej zapalenie przyzębia, zwane jest również chorobą dziąseł. To jest poważna infekcja w jamie ustnej, która uszkadza tkankę miękką i bez leczenia może zniszczyć kość podtrzymującą zęby. Może również powodować obluzowanie zębów lub prowadzić do całkowitej ich utraty. Choroba jest powszechna, ale w dużej mierze można jej zapobiegać. Zwykle jest to wynikiem złej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie codziennie i regularne przeglądy stomatologiczne mogą znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie zapalenia przyzębia, a także mogą zahamować jego rozwój.

Paradontoza objawy

Zdrowe dziąsła są jędrne, jasnoróżowe i dobrze przylegają do zębów. Oznaki i objawy parodontozy mogą obejmować opuchnięte dziąsła w kolorze jaskrawoczerwonym, ciemnoczerwonym lub nawet fioletowym oraz samoistne krwawienie lub w trakcie szczotkowania. Niepokojącym objawem może być również różowo zabarwiona szczoteczka do zębów po szczotkowaniu lub wypluwanie krwi po myciu zębów lub ich nitkowaniu. Inne charakterystyczne oznaki to zły oddech, ropa między zębami i dziąsłami, rozchwianie zębów oraz bolesne żucie. U chorych z zaawansowaną chorobą pojawiają się nowe przestrzenie powstające między zębami, cofanie się dziąseł przez co zęby wyglądają na dłuższe niż normalne.

Jakie są przyczyny paradontozy

Paradontoza jest skutkiem braku dbałości o prawidłową higienę jamy ustnej. Po każdym posiłku w jamie ustnej gromadzą się bakterie, tworząc płytkę bakteryjną. Wystarczy kilkanaście godzin, żeby uległa ona stwardnieniu i zmieniła się w kamień nazębny. który przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia, takich jak właśnie paradontoza.
Nie wszyscy są w równym stopniu zagrożeni paradontozą. Czynnikiem ryzyka jest wiek – osoby po 35 roku życia są bardziej narażone, a u osób starszych choroba przebiega szybciej i ma groźniejsze konsekwencje. Także palacze są bardziej narażeni. Występuje u nich większe ryzyko paradontozy, a oprócz tego sama choroba ma szybszy przebieg, leczenie natomiast jest mniej skuteczne.
Ryzyko paradontozy jest też uzależnione od czynników genetycznych – predyspozycje do tej choroby są dziedziczne. Współwinna może być również niezdrowa dieta, ponieważ prawdopodobieństwo paradontozy wzrasta przy spożywaniu w dużych ilościach rafinowanych węglowodanów i przetworzonej żywności.

Paradontozie można zapobiec

Chociaż paradontoza jest często występującą chorobą – określaną nawet mianem społecznej – można jest uniknąć. Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej. O czym zatem pamiętać?

Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie. Jednak jeśli to możliwe, rób to częściej.

Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe odpowiednią nicią dentystyczną. Co ważne – rób to prawidłowo.

Regularnie usuwaj kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym. Skaling skutecznie likwiduje płytkę powstającą na skutek nagromadzenia osadów.

Systematycznie poddawaj się dodatkowym zabiegom higienizacyjnym u dentysty, np. piaskowaniu, fluoryzacji.

Szybko reaguj na powstające ubytki, np. próchnicę.

Pamiętaj! Paradontozy nie można wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli więc chcesz uniknąć interwencji chirurgicznej, koniecznością jest profilaktyka. I w tym przypadku potwierdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to nie tylko mniej kosztowne, ale i bardziej komfortowe.

Zobacz też: Ostry brzuch - jak się go rozpoznaje, jakim chorobom towarzyszy ten objaw?

Jak leczyć paradontozę?

Metoda leczenia paradontozy zależy od tego,w jakim stadium znajduje się choroba. W początkowej fazie nie trzeba poddawać się inwazyjnym zabiegom. Na tym etapie wystarczy poddać się higienizacji i zastosować do pouczeń stomatologa dotyczących zasad utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, technik szczotkowania i doboru optymalnej szczoteczki.

Jeśli dobrze widoczny jest osad nazębny, należy wykonać pełną higienizację. W ten sposób zostanie usunięta płytka i kamień nazębny, a powierzchnia zębów zostanie zabezpieczona przed nawrotem osadu.

W walce z paradontozą przeprowadza się też kiretaż, czyli czyszczenie kieszonek dziąsłowych z ziarniny zapalnej i skupisk bakterii, a także czyszczenie korzeni zębów z płytki nazębnej i kamienia. Dzięki temu zabiegowi spłycona zostaje kieszonka dziąsłowa i wyeliminowane czynniki odpowiedzialne za stan zapalny.

[email protected],  fot.www.freepik.com









Dziękujemy za przesłanie błędu