Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
12/10/2022 - 11:45

To było perfidne zagranie. Przestępcy zapolowali na sądeckich seniorów

Podawali się za pracowników Poczty Polskiej. Mówili, że na kopertach, które chcą doręczyć nie ma dokładnych danych. Chwilę później ponownie słychać było dźwięk telefonu. Tym razem przedstawiali się jako policjanci.

Oszuści stale ulepszają swoje techniki, aby złapać w swoje sidła łatwowierne osoby. Po raz kolejny w naszym regionie przestępcy zapolowali na seniorów. Ale staruszkowie nie dali się tak łatwo wpuścić w maliny.

- Oszuści dzwonili do seniorów z Sądecczyzny i podszywali się pod pracowników poczty. Prosili o podanie adresu, informując, że chcą doręczyć listy, a na kopertach nie ma dokładnych danych. Chwilę później do starszych osób ponownie dzwonił telefon. Tym razem oszuści przedstawiali się jako policjanci, którzy prowadzą tajną akcję mającą na celu zatrzymanie przestępców podszywających się pod pracowników poczty – relacjonuje Aneta Izworska z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Nowy sposób na oszustwo nie zmylił jednak czujności seniorów. Seniorzy szybko przerywali rozmowy z oszustami i dzięki temu uratowali swoje oszczędności. Podejrzane rozmowy zgłaszali do dyżurnego sądeckiej komendy.

Nie daj się oszukać! Przeczytaj: To może spotkać każdego. 4 sposoby na uniknięcie oszustwa metodą na znajomego

- Pamiętajmy jednak, że przestępcy stale modyfikują swoje metody działania, by wyłudzić od nas dane czy pieniądze, dlatego przedstawiane przez nich historie mogą się zmieniać – nowosądeccy policjanci apelują o ostrożność.

Młodzi ludzie mogą natomiast przekazywać swoim rodzicom i dziadkom porady jak nie wpaść w sidła oszustów.

Nie przegap: 10 rzeczy, których nigdy nie powinieneś publikować w mediach społecznościowych

Pięć rzeczy, które musisz zrobić, żeby ustrzec się przed oszustami:

Policjanci przygotowali krótki poradnik dla mieszkańców naszego miasta i regionu:

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, urzędnika itp. będzie żądał pieniędzy, podania tzw. danych wrażliwych albo przelania środków na wskazane konto bankowe, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Przypominamy, że policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach! Nigdy nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie innym osobom!
  • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu - dokładnym odłożeniu słuchawki - lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na niezweryfikowane konta bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

To może Cię zainteresować: Obiecują gruszki na wierzbie, a później kradną pieniądze. Fałszywe inwestycje – jak nie dać się oszustom?

(oprac. [email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu