Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
29/02/2024 - 06:00

29 lutego! Dziś mamy dodatkowy dzień w roku!

29 lutego to dzień, który występuje raz na cztery lata. Jak wiele osób miało szczęście urodzić się tego wyjątkowego dnia? W Nowym Sączu jest ich 51. Jakie wydarzenia miały miejsce w dodatkowym dniu lutego?

W tym roku mamy okazję przeżyć jeden dodatkowy dzień. Co ciekawego w historii naszego kraju wydarzyło się właśnie 29 lutego?

 W 1768 roku została zawiązana Konfederacja Barska - zbrojny związek polskiej szlachty, Przez niektórych historyków to wydarzenie uważane jest za pierwsze polskie powstanie narodowe.

 Nieco bliższe naszych czasów wydarzenie to przykładowo ogłoszenie “planu Gomułki” w 1964 r. Proponował zamrożenie zbrojeń jądrowych oraz termojądrowych na obszarze Polski, Czechosłowacji, NRD i RFN. 

 W 1968 doszło do buntu przeciw cenzurze, dotyczył on zdjęcia ze sceny Teatru Narodowego mickiewiczowskiego spektaklu zatytułowanego “Dziady”. Związek Literatów Polskich właśnie wtedy zdecydował się przyjąć rezolucję napisaną przez Andrzeja Kijowskiego.

 Dla fanów sportu interesującą datą powinien być też 29 luty 2012 roku, kiedy to rozegrano mecz na Stadionie Narodowym w Warszawie. Uczestnikami były reprezentacje Polski oraz Portugali a wynik to zaskakujący remis.

Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich - pomysłodawcami dnia była Europejska Federacja Rodziców i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS)

Czy powstały jakieś przesądy dotyczące tego dnia? Oczywiście, że tak. Ludzie przesądni wierzą, że rok przestępny jest pechowy. 29 lutego najlepiej nie rozpoczynać nowych rzeczy, według starych opowieści przynosi to pecha. Remonty rozpoczęte tego dnia będą trwać znacznie dłużej niż planujemy, śluby wtedy zawarte uważane są za ryzykowne i powinny zakończyć się ogromnym dramatem. Na szczęście urodzin ten przesąd nie dotyczy, mówi, się że obchody tego dnia powinny być huczne, bo zdarzają się przecież tylko raz na 4 lata.

 A w naszym mieście 29 lutego obchodzimy urodziny aż 51 mieszkańców. To niesamowite, że aż tylu sądeczan przyszło na świat tego wyjątkowego, rzadkiego dnia! Osoby obchodzące urodziny podczas dodatkowego dnia w roku są spod znaku Ryb.

 Wszystkim solenizantom życzymy cudownego dnia i wszystkiego najlepszego!Dziękujemy za przesłanie błędu