Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
07/12/2023 - 10:20

Ciekawe czy wiecie co to znaczy. Ogłosili młodzieżowe słowo roku 2023

Znamy już zwycięzcę ósmej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Decyzją internautów został nim "rel" Zwycięskie słowo zostało wyłonione w konkursie, w którym oddano rekordową ilość, ponad 140 tysięcy głosów. Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa "oddaje".

Słowo roku "rel", co to znaczy

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostaje "rel", które zdobyło 19 tysięcy głosów. Co to znaczy? To  wyrażenie aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży –  wyjaśnia w  komentarzu przewodnicząca jury Anna Wileczek.-  Jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu.

Czytaj też Dostał 30 tysięcy głosów! To on wygrał plebiscyt na Sądeczanina Roku 2022 

"Rel" ma też prawie wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży -  dodaje Wileczek.

czytaj też Grzech z tego w pracy nie skorzystać. Można w cudowny sposób rozmnożyć urlop! 

 "Sigma" i "oporowo" też na podium

Drugie miejsce ze względu na ilość oddanych głosów zdobył wyraz "sigma".  To popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się "oporowo", używane jako synonim wyrażenia „do oporu,  w opór”.

Członkowie kapituły przyznali także nagrodę jury dla słowa "oddaje", wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie jako polskie, kreatywne językowo słowo. Wyraz ten oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

Czytaj też Cyfrowe złoto czy hazard? Milenialsi już używają bitcoina. Czy potrzebuje go biznes?

Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali ponad 140 tysięcy głosów. (źródło:pwn.pl) oprac. ([email protected]) fot. usplashDziękujemy za przesłanie błędu