Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
02/06/2022 - 21:35

Inauguracja pierwszego szkockiego think-tanku

W dniach 27-28 kwietnia 2022 r. nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego szkockiego międzynarodowego think-tanku Scottish Council on Global Affairs (SCGA). Instytut Studiów Wschodnich dołączył do sieci Saltire Network, stworzonej przez SCGA, która zrzesza instytucje z całej Europy, a reprezentacji Instytutu brali udział w inauguracji.

Organizacja SCGA powstała w celu stworzenia pierwszej ponadpartyjnej instytucji, która będzie przygotowywać eksperckie analizy dotyczące kwestii międzynarodowych. Analizy będą udostępniane politykom, w celu promowania niezależnej, opartej na wiedzy eksperckiej debaty na temat najbardziej palących kwestii międzynarodowych.

SCGA zostało założone przez grupę wiodących szkockich uniwersytetów - Uniwersytet w Glasgow, Uniwersytet w St. Andrews oraz Uniwersytet w Edynburgu. Przedstawiciele think-tanku, jak i nowa rada organizacji, będą dążyć do nawiązania nowych partnerstw ze społeczeństwem obywatelskim i środowiskiem biznesowym w Szkocji i całej Wielkiej Brytanii oraz poza ich granicami. Chcą stworzyć instytut spraw globalnych o międzynarodowym zasięgu i renomie.

Dyrektorem SCGA jest Peter Jackson, który na co dzień piastuje także funkcję Kierownika Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie w Glasgow.

Reprezentanci naszego Instytutu zostali zaproszeni do wzięcia udziału w oficjalnym otwarciu think-tanku oraz dyskusji z przedstawicielami innych europejskich organizacji. W panelu pt. W jaki sposób think tanki mogą przyczynić się do poprawy polityki publicznej oraz kreowania opinii publicznej?” wziął udział dyrektor programowy Forum Ekonomicznego, Jakub Romaniuk, wraz z przedstawicielami europejskich instytucji takich jak: Scotland's International Development Alliance, RUSI - Royal United Services Institute for Defence and Security Studies, European Council on Foreign Relations oraz Wilton Park – FCDO. Podczas panelu wszyscy rozmówcy mieli podobne spostrzeżenia co do sposobów na wkład think-tanków do poprawy polityki publicznej, m.in. ponadpartyjność, publikowanie personalnych opinii ekspertów, a nie całej organizacji, wyczucie czasu, komunikowanie swoich ekspertyz przez zróżnicowane kanały, a także znajomość odbiorców.

Po zakończeniu panelu jego uczestnicy przenieśli się do zamku w Edynburgu, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego szkockiego think-tanku SCGA. W wydarzeniu uczestniczyli politycy ze Szkocji, Anglii, przedstawiciele czołowych organizacji z całej Europy oraz dziennikarze.

Podczas inauguracji głos zabrała pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon. Podkreśliła ona kluczowe znaczenie organizacji Scottish Council on Global Affairs na arenie międzynarodowej - „Nowy Instytut wzmocni zaangażowanie Szkocji we współpracy z partnerami w Wielkiej Brytanii, Europie oraz na całym świecie”.

Następnie głos zabrał Angus Robertson, Sekretarz Gabinetu Politycznego ds. Konstytucji, Spraw Zewnętrznych i Kultury, który zaznaczył istotę SCGA oraz ponadpartyjność tej organizacji.

- W obliczu trwającej brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, która wywołała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów ostatniej wojny światowej, nigdy wcześniej nie było to bardziej oczywiste, że wyzwania, przed którymi stoją dziś narody, mają charakter globalny. […] SCGA, pierwszy szkocki instytut zajmujący się sprawami globalnymi, będzie charakteryzował się swobodą akademicką. Będzie rozwijać krytyczne myślenie o kwestiach międzynarodowych i miejscu Szkocji w świecie, korzystając z doskonałej wiedzy naukowców i uniwersytetów, którymi Szkocja już dysponuje. […] Mimo że rząd Szkocji z zadowoleniem przyjmuje i popiera utworzenie SCGA - do czego zobowiązał się w naszym ostatnim Programie dla Rządu - inicjatywa ta jest niezależna, wspierana przez partie z całego spektrum politycznego, co czyni ją prawdziwie bezpartyjną.”

Następnie głos zabrał Peter Jackson, dyrektor SCGA.

– Od kilku lat istnieje pilna potrzeba utworzenia w Szkocji instytutu spraw międzynarodowych. SCGA będzie promować niezależne spojrzenie na sprawy światowe i dawać głos ogromnemu zakresowi wiedzy na temat spraw międzynarodowych, który istnieje w tym kraju.

Po przemowach przedstawiciele Instytutu mieli okazje do rozmów z przedstawicielami innych think-tanków oraz politykami, z którymi mamy nadzieje spotkać się ponownie podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie wszystkich organizacji należących do sieci SCGA, w tym także Instytutu Studiów Wschodnich. Podczas spotkania padło wiele wartościowych rad od funkcjonujących na arenie międzynarodowej think-tanków w stronę SCGA, w celu jak najlepszego startu tej organizacji.

Kolejne spotkania sieci Saltire Network odbędą się w Glasgow, St. Andrews, Brukseli oraz w Londynie. Think-tankowi SCGA życzymy samych sukcesów, i mamy nadzieję na owocną współpracę podczas Forum Ekonomicznego!

E. Janko, ISW, Fot. ISW.







Dziękujemy za przesłanie błędu