Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
14/05/2021 - 12:40

Jest tam cudowne, magiczne, miejsce. Takiej Korzennej nie znacie

Barwny, z pięknymi zdjęciami, taki jest kalendarz „Sądeczanina” na 2021 rok. Tym razem tematem przewodnim jest kultura, sztuka i regionalizm. Każdy z dwunastu miesięcy ma swojego bohatera. Maj należy do gminy Korzenna.

Na mapie gminy Korzenna to miejsca zupełnie wyjątkowe i obowiązkowe przystanki dla każdego turysty przemierzającego te okolice. Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej, któremu jeszcze niedawno groziło całkowite zniszczenia, dzisiaj przyciąga wzrok piękną architekturą i oferuje liczne wydarzenia kulturalne, wśród których na pierwszy plan wybijają się przedsięwzięcia muzyczne i kultywowanie tradycji.

W odrestaurowanym dworze i parku w Lipnicy Wielkiej działa ośrodek kultury regionalnej prowadzony przez Centrum Kultury w Korzennej. Pandemia ograniczyła wprawdzie jego działalność, ale idea jego powołania jest niezmienna.

Zabytkowy dwór i park zapraszają mieszkańców Lipnicy Wielkiej oraz odwiedzających turystów, a dla regionalnych zespołów muzycznych takich jak „Lipniczanie” oraz „Mali Lipniczanie” to miejsce prób
 i koncertów muzyczno - tanecznych.  Na scenie dworu prezentują się młodzi instrumentaliści ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Korzennej, a w zabytkowych wnętrzach prowadzone są także zajęcia warsztatowe pod okiem wybitnych muzyków z całego kraju. Z recitalami występują tutaj również profesjonaliści, reprezentujący różne style i gatunki muzyczne.

Wnętrza dworu służą także jako miejsce ekspozycji prezentującej historię i dziedzictwo kulturowe regionu oraz czasowe wystawy poświęcone lokalnym wydarzeniom historycznych, autorskie wernisaże fotograficzne, czy malarskie. W ramach prowadzonych przez Centrum Kultury zajęć odbywają się warsztaty rękodzielnicze z malarstwa, rzeźby, ceramiki, witraży, hafciarstwa,  wikliniarstwa użytkowego i artystycznego oraz kuchni regionalnej.

Murowany dwór zwraca uwagę oryginalną dziewiętnastowieczną architekturą. Jego budowę rozpoczął Antoni Długoszowski, ale bliskie finału prace przerwała jego śmierć w 1913 roku. Budowlane dzieło dokończył syn Antoniego, Jan Kanty, który był ostatnim właścicielem majątku. Przez lata była tu siedziba warsztatów terapii zajęciowej. Budynek jest założony na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, z piętrową częścią środkową. Oś elewacji frontowej zaakcentowana została czterokolumnowym portykiem, do którego prowadzą wachlarzowe efektownie prezentujące się schody z masywnymi balustradami. Obiekt otacza park z drzewostanem liściastym.

Gdy sanitarne ograniczenia odejdą w przeszłość warto go obejrzeć nie tylko z zewnątrz, ale wybrać się na jeden z organizowanych tutaj koncertów. Wyjątkowa atmosfera dworu sprawia, że muzykę odbiera się tutaj w sposób szczególny.(jm)







Dziękujemy za przesłanie błędu