Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
11/05/2021 - 14:05

Mniej znani patroni sądeckich ulic. Wiedziałeś kim byli?

W Nowym Sączu jest wielu patronów ulic, których nazwiska nie są powszechnie znane. Dzisiaj prezentujemy trzech z nich – Józefa Warszewicza, Norberta Barlickiego i Mariusza Zaruskiego. Wiedzieliście kim byli i gdzie są te ulice?

Mariusz Zaruski:

Był generałem brygady Wojska Polskiego, taternikiem i pionierem polskiego żeglarstwa. Dał się jednak również poznać jako malarz i poeta. Urodził się w 1867 roku. Już od młodych lat był zaangażowany w działalność patriotyczną, przez co w 1894 roku został zesłany do Archangielska. Ukończył tam szkołę morską.

Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Działał również w TOPR. Po wybuchu I wojny światowej służył w 1 pułku ułanów. Od 1917 roku był dowódcą tego oddziału. Po odzyskaniu niepodległości służył w Wojsku Polskim. Był adiutantem generalnym prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Zmarł w 1941 roku w  chersońskim więzieniu NKWD. Droga, której patronuje w Nowym Sączu znajduje się na osiedlu Kochanowskiego. Jest boczną ulicą gen. Józefa Hallera.

Czytaj dalej na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu