Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
04/03/2013 - 11:25

Nowy Targ: Pamiątki po Muzeum Lenina w Poroninie

W przyziemiu nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego otwarto wystawę zatytułowaną „Lenin wiecznie żywy … plakaty propagandowe w PRL”. Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Magdalena Dyląg, prezes limanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego nt. historii reklamy i propagandy.
Chociaż tytuł sugeruje, iż można na niej obejrzeć szeroką paletę afiszy towarzyszących społeczeństwu polskiemu w okresie „komuny”, to jednak, co warto podkreślić, uzupełniona została o szereg eksponatów pozwalających poczuć klimat tamtych lat. Na zwiedzających czeka bowiem sporo zaskakujących niespodzianek , w tym m.in. fragment zrekonstruowanego mieszkania z połowy l. 80-tych, czy też kącik turystyczny z nartami, kolekcją aparatów fotograficznych i biletem lotniczym z 1975 r.
Plakaty są wiodącym elementem ekspozycji. Pokazano afisze propagandowe związane ze świętami państwowymi, w tym przede wszystkim 1 maja i Manifestu Lipcowego ale także tzw. społeczne, promujące ochronę przyrody, czytelnictwo czy zdrowy tryb życia. Wszystkie one stanowią element bogatej „kolekcji leninowskiej” przechowywanej w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej. W jej skład wchodzą obok plakatów również dokumenty, zdjęcia, albumy oraz blisko osiemdziesiąt Ksiąg Pamiątkowych zawierających wpisy wielu ówczesnych dygnitarzy komunistycznych odwiedzających Muzeum Lenina w Poroninie. Po likwidacji tej „zasłużonej” placówki zgromadzone w niej eksponaty zostały przez ówczesnego Wojewodę Nowosądeckiego przekazane do trzech muzeów w Nowym Sącz, Zakopanem i właśnie do Limanowej. Dziś stanowią one jeden z najcenniejszych zespołów archiwalnych przechowywanych w Muzeum Regionalnym.
Z tego bogatego zasobu na nowotarskiej wystawie pokazano dwie najstarsze „Księgi Pamiątkowe” z wpisami z lat pięćdziesiątych XX w. oraz księgi przygotowane specjalnie dla Muzeum Lenina, ze stosownie przygotowanymi twardymi okładkami z tłoczonymi czerwonymi literami tytułami: Księga Pamiątkowa Muzeum Lenina w Poroninie oraz Księga Pamiątkowa Muzeum Lenina w Białym Dunajcu. Niezwykle interesujące są również ręcznie wykonywane przez młodzież szkolną albumy na organizowane przez poronińskie muzeum liczne konkursy historyczne i plastyczne.
Uzupełnieniem ekspozycji są różnorodne materiały historyczne: legitymacje, przepustki świadectwa, zdjęcia itp. oraz bogata kolekcja przedmiotów powszechnego użytku. Na wystawie można zatem obejrzeć, radia, telewizor, odkurzacz i froterkę ale także adapter i maszyny liczące. Cenne są eksponaty związane z działalność Ligi Obrony Kraju, w tym m.in. trofea i puchary zdobywane przez jego członków na licznych zawodach sportowych.
Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego oraz z prywatnych kolekcji: Magdaleny Dyląg, Roberta Kowalskiego, Szczepana Kowalskiego, Wojciecha Batkiewicza, Danuty Hajnos.
Autorami scenariusza i opracowania wystawy są Magdalena Dyląg i Robert Kowalski oboje z Polskiego Towarzystwa Historycznego.
                                                                                                            
                                                                                               ***

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca marca 2013 r. Można ją obejrzeć po wcześniejszym kontakcie dzwoniąc pod nr telefonu 502 418 742, lub wysyłając zgłoszenie na mail: [email protected]. Do obejrzenia wystawy organizatorzy serdecznie zapraszają przede wszystkim młodzież szkolną, ale także wszystkich miłośników historii naszego regionu.

(s), źródło: PTH O/Nowy Targ









Dziękujemy za przesłanie błędu