Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
17/09/2014 - 11:00

Od czasów austro-węgierskich po XXI wiek - monografia powiatu limanowskiego

W sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury odbyła się promocja książki Monografia Powiatu Limanowskiego LIMANOWSZCZYZNA "DOBRZE RZĄDZONY POWIAT". Publikacja została wydana przez Powiat Limanowski, przy współpracy Archiwum Narodowego w Krakowie, stanowi syntezę dziejów powiatu limanowskiego od czasów monarchii austro-węgierskiej do roku 2012.
- Wydana Monografia Powiatu Limanowskiego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie sygnalizowane przez mieszkańców, ponieważ pomimo, że Powiat Limanowski był wielokrotnie opisywany i powstało wiele publikacji na nasz temat, to jednak brakowało pełnego opracowania dziejów naszego powiatu - mówił Jan Puchała, starosta limanowski. - Jestem przekonany, że będzie ważną lekturą dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Liczę, że stanie się także inspiracją dla młodzieży, do pogłębiania wiedzy o naszej lokalnej historii.

Autor monografii zabiera nas w podróż, która zaczyna się w czasach monarchii austro-węgierskiej, a kończy w XXI wieku. Książka odsłania bogate i interesujące dzieje powiatu limanowskiego.

- Dokonując syntezy dziejów powiatu limanowskiego, starałem się przede wszystkim skupić na obszarach, które świadczyły o jego niepowtarzalności. To co wyróżniało i myślę że nadal wyróżnia powiat limanowski, była odwaga władz miejscowych do zastosowania nowatorskich rozwiązań, za co powiat był doceniany zarówno ponad 100 lat temu jak i dzisiaj – rozpoczął swoje przemówienie autor wydawnictwa Sylwester Rękas. - Dzięki współpracy wydawniczej Starostwa Powiatowego w Limanowej z Archiwum Narodowym w Krakowie, reprodukcje wielu z materiałów archiwalnych znajdują się w tej pracy, co uatrakcyjnia to wydawnictwo.

Podczas uroczystej promocji książki wystąpiła znana w Polsce Limanowianka Jadwiga Postrożny, doktor sztuki w dziedzinie wokalistyki, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, solistka Opery Wrocławskiej. Zaśpiewała w m.in. pieśni Jana Joachima Czecha, artysty związanego z Sądecczyzną, który mieszkał w Starym Sączu. skomponował 1500 utworów, które są w tej chwili zapomniane, w tym utwory, które do dziś wykonują limanowianie ,nie mając świadomości, że to on je skomponował.

Każdy z uczestników spotkania nieodpłatnie otrzymał egzemplarz Monografii Powiatu Limanowskiego.

(opr. jg) Źródło i fot.: SP w Limanowej
 






Dziękujemy za przesłanie błędu