Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
05/04/2024 - 08:15

Policzyli ilu jest sądeckich stulatków. Po prostu zadziwiające!

Im nie śpiewa się sto lat, tylko dwieście lat. Na Sądecczyźnie jest ich coraz więcej. Rośnie w siłę sędziwa ekipa stulatków. Dowodzą tego statystyki miejscowego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rośnie liczba osób w wieku stu lat i więcej. W 2040 roku będzie ich ponad dwadzieścia  tysięcy, a w 2060 blisko siedemdziesiąt  tysięcy, tak wynika z prognozy demograficznej przygotowanej przez resort finansów dla  długoterminowych założeń makroekonomicznych.

Czytaj też Śmierć zabrała ich w parku. Tymek miał tylko sześć lat

To zaskakujące, ilu mamy sądeckich stulatków

Ilu stulatków jest w  Małopolsce? Dokładnie – trzystu czterdziestu dziewięciu, wynika z  rejestrów regionalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rekordzista ma 107 lat!  Najwięcej stulatków, stu siedemdziesięciu sześciu, widnieje w wykazie  krakowskiego ZUS.

Na drugim miejscu jest placówka w Nowym Sączu, gdzie mamy  sześćdziesięciu  siedmiu stulatków, tyle samo, co w oddziale Zakładu, w Chrzanowie. W Tarnowie  jest ich trzydziestu dziewięciu.

Czytaj też Nie żyje znany lokalny biznesmen. Niedaleko Nowego Sącza zbudował gigantyczny sukces firmy znanej w kraju i zagranicą 

Ekstraemerytura dla stulatków

Każdy kto kończy sto lat otrzymuje w naszym kraju  specjalne, comiesięczne, honorowe  świadczenie, niezależnie od tego czy ma rentę czy też emeryturę.

- Wysokość tej dodatkowej emerytury zależy od tak zwanej kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora – wyjaśnia rzeczniczka. -  Ta zmienia się zawsze wraz z coroczną, marcową waloryzacją. Teraz to wyjątkowe świadczenie wynosi 6246,13 zł brutto.

Czy trzeba składać specjalny wniosek?

Ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat pieniądze przyznawane są z urzędu. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

Pogoda ducha, pracowitość i wiara w Bożą Opatrzność. Czy taka jest prosta, codzienna recepta na długie życie? Doświadcza tego Maria Opiela z Kaniny koło Limanowej, która z początkiem tego roku obchodziła sto pierwsze urodziny. Doczekała się jedenaściorga wnuków oraz ośmioro prawnucząt.

Czytaj też Kto jest winien tej strasznej śmierci. Matka i dziecko nie żyją, bo zawiodły procedury?

Tajemnica długowieczności

Tajemnicę długowieczności  zgłębiali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy badali medyczną dokumentację ponad stu dwudziestu  tysięcy wolontariuszy. Według badaczy, życie może wydłużyć trzymanie się pięciu prostych zasad. Należy tylko wyeliminować złe nawyki, takie jak palenie, picie zbyt dużych ilości alkoholu, brak aktywności fizycznej, złą dietę i nadwagę.

Naukowcy wykazali, że kobiety, które te zasady wdrożyły w wieku pięćdziesięciu lat, żyły średnio o czternaście lat dłużej od tych, które swoich przyzwyczajeń nie zmieniły. W przypadku mężczyzn odnotowano wydłużenie życia o dwanaście  lat. ([email protected]) fot. UM Limanowa







Dziękujemy za przesłanie błędu