Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
07/01/2020 - 10:35

PORADNIK: Twój lot został opóźniony albo odwołany? Masz prawo do odszkodowania!

Podróże lotnicze nie zawsze przebiegają tak płynnie i bezproblemowo jak chcielibyśmy. Jeżeli w ciągu ostatnich miesięcy Twój lot był opóźniony albo odwołany, masz prawo do odszkodowania. Aby je uzyskać, wystarczy wypełnić wniosek.

Aż 87 proc. pasażerów linii lotniczych nie zna swoich praw. Do tej pory już przeszło 130 państw podpisało Konwencję Montrealską, która zapewnia podstawowe uprawnienia pasażerom linii lotniczych odbywającym loty między państwami sygnatariuszami - czyli większością krajów świata. Dokument ten stwierdza, że pasażerowie mogą odzyskać od linii lotniczych pieniądze, które wydali z własnej kieszeni na skutek zakłócenia lotu. Dotyczy to m.in. opóźnionych i odwołanych lotów oraz problemów z bagażem rejestrowanym.

Na mocy rozporządzenia WE 261 linia lotnicza musi wypłacić odszkodowanie pasażerom, których podróż została zakłócona z jej winy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE prawa pasażerów lotów opóźnionych zrównano z prawami pasażerów lotów odwołanych. Jeśli więc Twój lot został odwołany z niewystarczającym wyprzedzeniem, opóźniony o 3 godziny lub więcej albo jeśli nie z Twojej winy odmówiono Ci wejścia na pokład, może przysługiwać Ci nawet do 600 euro odszkodowania. 

Wartość odszkodowania jest zależna od trzech czynników:

  • dystansu, 
  • tego, czy lot odbywa się na terenie Unii Europejskiej, 
  • czasu opóźnienia (prawem do odszkodowania objęte są wyłącznie opóźnienia powyżej 3 godzin).

Prawo do składania reklamacji może z czasem wygasnąć, ważne jest zatem zapoznanie się z przepisami o przedawnieniu wniosku. W Polsce okres przedawnienia dla linii zarejestrowanych w PL (LOT, Small Planet, Enter Air, Travel Service Polska) wynosi - zdaniem Sądu Najwyższego - 1 rok (choć orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie jest odmienne).

Po tym okresie Twoja reklamacja zostanie odrzucona. Ważne, że wniosek o odszkodowanie nie może być wystosowany wobec odwołanego lotu, o którym poinformowano z więcej niż 14-dniowym wyprzedzeniem, a także wobec lotu, o którym powiadomiono w krótszym okresie czasu, pod warunkiem, że zaproponowano zmianę trasy albo połączenie alternatywne.

Czytaj także: Nowe zasady ślubów kościelnych. Spore zmiany od 2020 roku

Jaki jest pierwszy krok?

W pierwszej kolejności należy złożyć reklamację u przewoźnika, odpowiedzialnego za opóźnienie lotu. Reklamacja powinna być złożona w formie pisemnej (e-mail, list lub formularz reklamacyjny przewoźnika), ponieważ później, w przypadku skargi do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, należy do niej załączyć kopię reklamacji. Należy również mieć na względzie, że różni przewoźnicy mają różne wymagania co do rodzajów dokumentów, które należy dołączyć do formularza reklamacyjnego, przy czym nawet w razie ich braku reklamację należy złożyć, aby umożliwić sobie dochodzenie roszczeń na dalszym etapie. Do reklamacji warto dołączyć kopie wszelkich rachunków za zakupione w trakcie oczekiwania na wylot napoje i posiłki.  Istotnym jest, by zachować dowód dostarczenia reklamacji przewoźnikowi.

W sytuacji, w której przewoźnik nie uwzględni żądań zawartych w reklamacji, bądź w ogóle nie udzieli odpowiedzi na zgłoszenie w terminie 30 dni od jego wysłania, pasażer może skorzystać z drogi administracyjnej. Przysługuje mu prawo wniesienia skargi do Komisji Ochrony Praw Pasażerów działającej przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Alternatywnym rozwiązaniem jest wkroczenie na drogę sądową, które przerywa bieg rocznego przedawnienia.

K.K., [email protected], fot.pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu