Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
04/10/2022 - 12:20

Tylickie szczawy wędrowcy pili już sto lat temu. Te źródła trzeba koniecznie odwiedzić

Tylickie wody mineralne uznawane są za najcenniejsze w całej Europie. Mało kto wie, że właśnie tu produkowana jest Kropla Beskidu. Już przed setkami lat szczawami z Tylicza zachwycali się wędrowcy i kupcy.

Zobacz również: Krynica-Zdrój: po wodę do źródła. Lecznicze właściwości krynickich wód mineralnych

Tylickie wody mineralne rozsławiają miejscowość w całym kraju, a nawet kontynencie. W tej miejscowości znajdziemy kilka źródeł, gdzie do woli można pić lecznicze szczawy. Oto trzy źródła, które trzeba koniecznie odwiedzić.

Pijalnia Tyliczanka

Stylowa pijalnia z ujęciem ze Zdroju Głównego znajduje się w Parku Zdrojowym w Tyliczu, niedaleko drogi prowadzącej do granicy polsko-słowackiej. Zdrój Główny to najstarsze i z pewnością najbardziej znane ujęcie wody mineralnej w Tyliczu.

Woda ze Zdroju Głównego nazywana jest potocznie tylicką szczawą. Ci, którzy ją skosztują otrzymają sporą dawkę żelaza. Specjaliści określają ją jako szczawę wodorowęglanowo - wapniowo- żelazistą.

Ze wspomnianym ujęciem i tylicką szczawą łączy się wiele legend i przekazów. Pierwsze wzmianki o źródle pochodzą z 1753 roku. W przeszłości zatrzymywały się tutaj kupieckie karawany podążające z Węgier do Sącza i Krakowa. Woda miała trafić nawet na biesiadne stoły u Wierzynka w Krakowie.

Obecnie z dobroczynnych właściwości szczawy korzystają mieszkańcy i turyści. Woda ze Zdroju Głównego pomaga przy schorzeniach przewodu pokarmowego, nieżytu żołądka. Bogata w żelazo szczawa przeznaczona jest również dla osób zmagających się z niedokrwistością i anemią. W pijalni Tyliczanka dostęp do zdroju jest nieograniczony.

Zdaniem mieszkańców tylicka woda zmienia swój smak w zależności od pory roku. – Woda najsmaczniejsza jest przy słonecznej, letniej pogodzie, gdy temperatura sięga tak około 30 stopni Celsjusza – zapewniał sołtys Tadeusz Jarzębiak w rozmowie z „Sądeczaninem”. – W czasie roztopów, wiosną jest zupełnie inna.

Pijalnia Bradowiec

To źródło wody mineralnej można znaleźć na lewym brzegu potoku Bradowiec, około 400 metrów od drogi prowadzącej z Tylicza do Powroźnika. Do źródła Bradowiec można dojść od stronu ulicy Wolności.

Pijalnia Bradowiec nazywana jest także źródełkiem miłości. Smak wody wypływającej ze źródła zbliżony jest do krynickiej wody ze Zdroju Głównego oraz tylickiej szczawy. Źródełko miłości pryz potoku Bradowiec to drugie pod względem wydajności ujęcie wody mineralnej w Tyliczu.

Dekadę temu miejsce zostało obudowane drewniane altaną – wtedy zyskało miano pijalni. Lecznicza woda wypływa tutaj samoczynnie. Z ujęcia można czerpać do woli. Źródełko miłości to szczwa wodorowęglanowo – wapniowa z dużą zawartością dwutlenku węgla. „Gdy pragnienie w tym źródełku ugasicie, to miłością wasze serca napełnicie” – głosi tablica nad ujęciem wody.

Źródło Syhowne

Źródło Syhowne nazywana jest źródłem wędrowców. Ujęcie to nie jest tak imponujące jak dwa wymienione powyżej – otoczone jest betonowym kręgiem. Znaleźć je można w dolinie potoku Bardowiec, po prawej stronie drogi łączącej Tylicz z Powroźnikiem. Źródło wędrowców zlokalizowane jest około 250 metrów od bramy wjazdowej do Multico w kierunku powroźnika.

Źródło Syhowne daje nieograniczony dostęp do tylickiej wody mineralnej. Jest to szczawa wodorowęglanowo – wapienna z dużą zawartością dwutlenku węgla. Obok źródła wędrowców znajduje się mapa ścieżki edukacyjnej „Na Rakowsku”. Piesza wędrówka może być idealnym uzupełnieniem wyprawy po zdrowie do Tylicza.

Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „Kocham Sądeckie- Edycja 2022” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

([email protected], fot. ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu