Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/02/2024 - 16:00

W górach kwitną krokusy, 1 marca powitamy wiosnę meteorologiczną. A kiedy zmienimy czas na letni?

Pogoda w górskich kurortach, w Krynicy i Muszynie od początku lutego w niczym nie przypomina zimy. Po przebiśniegach, zakwitają krokusy. 1 marca powitamy wiosnę meteorologiczną, a kiedy zmienimy czas na letni?

Zimy w tym roku nie ma i już najprawdopodobniej nie będzie. Temperatura powietrza w całym kraju jest dodatnia. W górach, w Krynicy i Muszynie kończący się miesiąc również zapisuje się jako ekstremalnie ciepły. 

W dzień termometry wskazują od kilku do nawet kilkunastu kresek powyżej zera. Nocnych przymrozków nie ma, nic więc dziwnego, że od kilku tygodni pojawiają się liczne oznaki wiosny. 

Po przebiśniegach, kwitnących w przydomowych ogródkach, na trawnikach w obu uzdrowiskach zakwitają pierwsze krokusy. Rośliny wyprzedzają więc wiosnę, nawet tę meteorologiczną, która zawita w piątek, 1 marca.

Datę tę przyjęli meteorolodzy i klimatolodzy dla porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych. Wiosna meteorologiczna potrwa do 31 maja.

Na nadejście wiosny astronomicznej i kalendarzowej będzie trzeba jeszcze poczekać nieco ponad trzy tygodnie. Powitamy ją 21 marca, gdy zrówna się długość trwania dnia i nocy, a Słońce wejdzie w znak Barana. 

A kiedy w 2024 roku przestawimy zegarki? Czas zimowy na letni zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. W tym roku o godzinę krócej będziemy spać z 30 na 31 tegoż właśnie miesiąca. To wyjątkowy okres, ponieważ tego dnia wypada Wielkanoc. (MK) fot. (MK).Dziękujemy za przesłanie błędu