Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
17/09/2020 - 08:00

"Dyrektor szkoły musi być wyrazisty" - o zdalnej nauce kilka słów

Realia pracy szkół w czasach pandemii nie są takie same jak jeszcze rok temu. Również działalność kadry pedagogicznej ulega zmianie. Na co muszą się przygotować dyrektorzy i nauczyciele placówek? O bolączkach nauczania zdalnego, rozmawiamy z Zygmuntem Fryczkiem, wicedyrektorem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

- Nie jest to żadne "straszydło", to jest normalność - tak o nauczaniu zdalnym w szkołach mówi Zygmunt Fryczek, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.  Z drugiej strony podkreśla, że nauczanie tradycyjne, stacjonarne, powinno być podstawą. - Nowa technologia tak, ale i ta tradycyjna forma również - dodaje.

Czytaj także: Jak w Małopolsce odrobiliśmy lekcję pandemii koronawirusa. Problemy i wyzwania

Czy wybuch pandemii wpędził szkoły w nowoczesność? O tym piszemy we wrześniowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". Szkoły w trakcie nauczania zdalnego musiały radzić sobie jednak z wieloma trudnościami. Zygmunt Fryczek opowiada nam o kondycji współczesnych szkół, które musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Wprowadzenie nauczania zdalnego w wielu szkołach przyspieszyło tak naprawdę postęp, który być może dokonywałby się tam latami. Zgadza się Pan z tym twierdzeniem?
- Może to wszystko trwa za szybko i dużo jest niedociągnięć, zagrożeń, zwłaszcza wychowawczych, ale ta sytuacja daje nauczycielom szansę na pełne funkcjonowanie: z wykorzystaniem metod tradycyjnych, konwencjonalnych oraz nowoczesnych technologii.

Wybuch pandemii również na państwa instytucji wymusił inny tryb działania...
- Musieliśmy na ten nowy rok szkolny, który już trwa, przygotować zupełnie inną ofertę. Zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele pracują w innej rzeczywistości. Szkoła wydaje się taka sama, ale nie jest. Inna jest potrzeba kierowania i zarządzania tą placówką. Dyrektor musi być wyrazisty, musi mieć pełną wiedzę na temat tego, co dzieje się w środowisku lokalnym. Nauczyciele muszą być mobilni. Ta refleksyjność pedagogiczna nauczycieli musi wybiegać daleko w przyszłość.

Czy szkoły są gotowe do nauczania zdalnego?  Czego im brakuje? Jak MCDN jest w stanie pomóc kadrze pedagogicznej? Obejrzyj naszą rozmowę z Zygmuntem Fryczkiem. Rozmawiał Tomasz Kowalski, realizacja: Daniel Szlag.

Zobacz również: Mimo pandemii PWSZ jest gotowa na nowy rok akademicki. Jak wygląda rekrutacja?







Dziękujemy za przesłanie błędu