Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
24/07/2013 - 12:00

Chcesz schudnąć? – jest darmowy program walki z nadwagą

Rozpoczęła się rekrutacja osób z nadwagą do 12-tygodniowego, bezpłatnego programu redukcji masy ciała, który jest finansowany z pieniędzy szwajcarskich. Kwalifikacja pacjentów odbywać się będzie w czterech przychodniach Sądecczyzny: w Nowym Sączu w Centrum Medycznym Batorego i w przychodni Medea przy ul. Józefa Szujskiego, w ośrodku zdrowia w Łukowicy oraz w przychodni w Klęczanach. Program organizuje i koordynuje Centrum Medyczne Kelles, a opiekę naukową sprawują: Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Dietetyki.
- Program zaczyna się 1 sierpnia, ale nabór zaczynamy wcześniej, żeby zmieścić się w terminach wymaganych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Nabór będzie trwał jeszcze na początku realizacji programu, po pierwszych wizytach, badaniach biochemicznych i innych, to będzie kwalifikacja 50 pacjentów do tego programu. Nie mogą być do niego dopuszczeni pacjenci z cukrzycą, ciężkim nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością krążenia i jeszcze kilkoma schorzeniami, które mogłyby uniemożliwić pełny udział w programie – mówi Janusz Kelles – Krauz z Centrum Medycznego Kelles, które koordynuje program. - Będą dwie grupy, jedna będzie miała zajęcia nieco bardziej obciążające, druga lżejsze, to dla osób, które mają mniejsze możliwości fizyczne.
Oprócz ćwiczeń fizycznych w hali sportowej i na basenie będą także zajęcia z psychoterapeutami, którzy będą ustalać, jakie są uwarunkowania psychologiczne nadwagi, jak otoczenie reaguje na otyłość i odwrotnie, jakie relacje z otoczeniem mają ludzie z nadwagą. Dietetyków z kolei będzie interesować higiena żywienia.
- Wiadomo, że tempo życia i pracy często powoduje, że jemy szybko i przypadkowo, w biegu korzystamy z fast foodów, a wszystko to powoduje zakłócenie metabolizmu. Reklamy telewizyjne i prasowe polecają różne środki, których zażywanie ma sprawić niemalże cud i bez specjalnego wysiłku zlikwidować nadwagę. Nasz program jest bardziej złożony, opracowany naukowo, uwzględnia różne aspekty i okoliczności związane z otyłością. Te trzy miesiące programu powinny nauczyć pacjenta pewnych zachowań, jaki powinien prowadzić styl życia. Niestety ludzie nie przywiązują wagi do otyłości, do powikłań, jakie ona wywołuje. Otyłość ma wpływ nie tylko na naszą wątrobę, układ pokarmowy, ale także na układ kostny, stawy czy mięśnie, a nawet układ oddechowy i krążenia. Przecież miażdżyca idzie z tym w parze – mówi Janusz Kelles - Krauz.
Osoby, które z różnych przyczyn nie zostaną zakwalifikowane do tego programu, będą mogły skorzystać z konsultacji z dietetykami, którzy będą dyżurowali w tych czterech placówkach, które biorą udział w programie.
- I jeszcze jedna ważna informacja, do programu przyjmowane będą osoby od 14 do 60 roku życia, a więc może w nim uczestniczyć młodzież. To bardzo ważne, bo niestety obserwujemy wzrost liczby młodych ludzi z objawami otyłości.- dodaje Janusz Kelles – Krauz.
O możliwość skorzystania z badań, konsultacji i terapii można pytać w wymienionych czterech placówkach medycznych oraz w Centrum Medycznym Kelles przy ul. Kochanowskiego 2 w Nowym Sączu, telefonicznie: 609 55 05 06.
(JG)
Fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu