Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
18/07/2014 - 11:06

Grand Prix Małopolski: W niedzielę „dycha” w Piwnicznej z... niespodzianką na trasie

W niedzielę 20 lipca w ramach Dni Piwnicznej odbędzie się już trzecia edycja Biegu i Marszu Piwniczanki. Szerokie zainteresowanie imprezą zwiastuje rekordową frekwencję na starcie. Stałych bywalców zaskoczy... niespodzianka turystyczna.
Mimo krótkiej historii, bieg rozgrywany w Dolinie Popradu wpisał się w kalendarz imprez sportowych rozgrywanych na terenie Małopolski. Jego korzenie sięgają biegów narciarskich. – Wszystko zaczęło się od zimowego Biegu Popradzkiego, z Biegiem Piwniczanki jako projektem pobocznym. Dlaczego bieg uliczny, a nie np. rolki? Byłem kiedyś zawodnikiem narciarstwa biegowego, startowałem w Rytrze i trochę w Poroninie. Odkryłem na nowo tereny, które znałem jako nastolatek – wspomina Marian Dobosz, dyrektor biegu.

Jak wspomina organizator, pierwsza edycja Biegu Popradzkiego była „udana”. Druga była „jeszcze lepsza”. – Trzeciej... niestety nie udało się przeprowadzić, ponieważ była fatalna pogoda. Jednak już po dwóch edycjach otrzymaliśmy propozycję, aby zorganizować Mistrzostwa Polski dla amatorów w stylu klasycznym i dowolnym. Plan ten został przeniesiony na kolejny rok. W międzyczasie chciałem rozruszać okolicznych mieszkańców i zaproponowałem w okresie letnim bieg na 10 km. Z racji narciarstwa biegowego i kijków, połączyliśmy go z marszem. Sponsorzy, ze słynnym producentem wody mineralnej na czele, przychylnie spojrzeli na tę ideę. I biegamy... – opowiada Marian Dobosz.

Mimo wspólnych korzeni, tras Biegu Piwniczanki i Biegu Popradzkiego nie łączy nic. Narciarski bieg rozgrywany jest na wysokości prawie 900m n.p.m, częściowo po słowackiej części gór. – Trasa Biegu Piwniczanki prowadzi z kolei doliną Popradu przez ok. 3,5 km, aż do Młodowa. Uczestnicy biegu ulicznego pokonują most i biegną w górę rzeki, gdzie zawracają na metę. Trasa jest łata, bez większych wzniesień. Jest tylko kilka fragmentów, gdzie różnica może wynosić 20 metrów – opisuje organizator.

W porównaniu z wcześniejszymi edycjami, w tym roku dojdzie do małej zmiany trasy. – Na naszym terenie sporo się buduje, m.in. powstaje nowy most na rzece. W związku z tym musieliśmy trochę inaczej poprowadzić trasę. Zawodnicy wbiegną na teren zakładów, gdzie wydobywa się Piwniczankę – informuje Marian Dobosz.

Dodatkowo po biegu jedna osoba będzie miała szansę zwiedzić całą fabrykę. Osobę wybierze sam prezes Piwniczanki. Ponoć nie będzie się kierował stopniem podium, na którym stanie lub nie stanie – śmieje się nasz rozmówca.

Limit uczestników w biegu i marszu ustalono na poziomie 250 osób. – Musimy przygotować się wcześniej, zamówić medale oraz inne rzeczy. Pula 250 osób to ogólna pula pakietów startowych, dla maszerujących mamy ich 70. W tym roku rozgrywamy mistrzostwa ziemi sądeckiej w nordic walking, co ma zwiększyć prestiż imprezy – powiedział nam Marian Dobosz. Zdradził, że start zadeklarowało już 180 biegaczy i 30 kijkarzy.

Rok temu w imprezie wystartowało 201 osób. Wśród biegaczy zwyciężył Bogdan Dziuba (33:23), wśród pań najlepsza była Ukrainka Natalia Malia (39:29). ZOBACZ WIDEORELACJĘ. Kto tym razem okaże się najlepszy?
Trzecia edycja Biegu i Marszy Piwniczanki odbędzie się 20 lipca. Start i meta znajdować się będą na Rynku w Piwnicznej Zdrój. Biuro zawodów zlokalizowane będzie w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Rynek 11. Czynne będzie od godziny 8:00 do 9:30. Start biegu głównego nastąpi o godzinie 10:00. Marsz nordic walking rocznie się pół godziny wcześniej.

Wyniki biegu zostaną zaliczone do Grand Prix Małopolski. Więcej informacji o cyklu znajdziecie TUTAJ.

Oprócz biegu głównego w ramach imprezy rozegrane zostaną biegi towarzyszące dla dzieci ze szkół podstawowych. Organizatorzy przewidują mnóstwo atrakcji.

Strona zawodów
Regulamin biegu
Regulamin marszu
Zapisy do biegu
Zapisy do marszu
Trasa

Opłaty startowe:

bieg – 40 zł po 15 lipca
marsz- 40 zł po 15 lipca

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.Oprac. (RSZ)
Źródło: Festiwal Biegowy

 


Dziękujemy za przesłanie błędu