Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
23/06/2014 - 08:59

Nowy Sącz: Diabetycy promują zdrowy styl życia

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oddział w Nowym Sączu realizuje projekt pod nazwą „Dobre samopoczucie, dobre i długie życie”. Ma on na celu aktywizację osób starszych, miedzy innymi dotkniętych cukrzycą. Program zakłada między innymi udział seniorów w V Festiwalu Biegowym w Krynicy Zdroju.
Zadanie polega na organizacji czterech szkoleń w Nowym Sączu związanych z aktywizacją dwustu osób starszych, między innymi dotkniętych cukrzycą. A także cyklicznych szkoleń wyjazdowych w Krynicy Zdroju oraz Muszynie mających nauczyć osoby starsze nawyku systematycznego korzystania z aktywności fizycznej ( w sumie odbędzie się 20 wyjazdów, w których weźmie udział pięć grup ośmioosobowych).

Udział starszych osób, chorych na cukrzycę w Festiwalu Biegowym w Krynicy ma za zadanie pokazanie społeczeństwu, że ludzie chorzy i starsi także potrafią aktywnie spędzać czas i uczestniczyć w międzynarodowych, sportowych imprezach masowych. Ma także zadanie wypromować zdrowe nawyki, pomagające zwalczać choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę.

- Jest bardzo duże zainteresowanie tym projektem - mówi Robert Smoleń, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, oddział w Nowym Sączu. – Ma on na celu przede wszystki m wyrobienie w osobach starszych nawyku systematycznego uprawiania ćwiczeń fizycznych.

Głównym celem realizacji projektu jest zdobycie przez osoby starsze, niejednokrotnie chore na cukrzycę, wiedzy na temat zdrowego trybu życia oraz nabycie umiejętności systematycznej aktywności fizycznej, która poprawi samopoczucie i da nadzieję na długie i zdrowe życie osób starszych, zahamuje postępowanie choroby lub też pozwoli jej zapobiec.

Raz w miesiącu (czerwiec, wrzesień, październik, listopad) przeprowadzane będą spotkania dla osób starszych z problemem cukrzycy oraz zagrożonych tą chorobą. W jednym szkoleniu jest przewidziany udział około 50 osób. Szkolenia będą prowadzili specjaliści zajmujący się zdrowiem i propagowaniem zdrowego trybu życia, trenerzy pracujący z osobami starszymi oraz specjaliści zajmujący się profilaktyką leczenia cukrzycy.
Tematy szkoleń będą dotyczyć: problemów z kręgosłupem, problemów z cukrzycą, aktywności po 50 roku życia. Odbędzie się też „Andrzejkowe podsumowanie sezonu i plany na zimę” - spotkanie podsumowujące projekt. Uczestnicy porozmawiają o swoich sukcesach sportowych, trenerzy pokarzą im jak można aktywnie spędzać czas także w okresie zimowym.

Odbędzie się dwadzieścia jednodniowych wyjazdów rekreacyjno–sportowych (nordic walking) . Razem weźmie w nich udział czterdzieści osób). Każda grupa będzie uczestniczyła w cyklu czterech zajęć nordic walking, przeprowadzonych przez trenerów i wolontariuszy w Krynicy Zdroju i w Muszynie. Zajęcia będą odbywać się codziennie przez tydzień. Każde zajęcia będą trwały po 2 godziny. Taka forma zajęć ma nauczyć ich uczestników systematyczności w aktywności ruchowej, pokazać jak właściwie należy podejść do treningów, tak aby one pomagały a nie szkodziły.

Grupa weźmie także udział w Festiwalu Biegowym w Krynicy Zdroju. Uczestnicy projektu wezmą udział w przemarszu nordic walking podczas V Festiwalu Biegów. Udział w ogólnopolskiej masowej imprezie sportowej, która rokrocznie notuje około 5000 uczestników, ma calu zachęcić osoby starsze i chore do dalszej aktywności sportowej i pokazać, że bieganie oraz nordic walking to sport dla amatorów niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Pozytywna atmosfera, która zawsze towarzyszy Festiwalowi wpłynie na uczestników motywująco.

Dzięki realizacji projektu osoby starsze zrozumieją i nabędą nawyki sportowe oraz świadomość, że systematyczna aktywność fizyczna to krok w kierunku dobrego samopoczucia, dobrej kontroli poziomu cukru i zdrowego, długiego życia. A osoby chore na cukrzyce dodatkowo zdobędą wiedzę w jaki sposób uprawianie sportów, aktywny tryb życia pomagają w prawidłowym leczeniu cukrzycy i zapobieganiu powikłaniom.

Oprac. rob
Fot. diabetykns.pl
Źródło: diabetykns.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu