Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
07/08/2015 - 14:00

Sprawdź swoją kondycję fizyczną w teście Coopera

Kamionka Wielka zaprasza na III Gminny Test Coopera dla wszystkich, w niedzielę 9 sierpnia w godzinach 15:00 – 20.00 na boisko Orlika w Królowej Górnej. Test Coopera określa poziom sprawności fizycznej. Polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut . Można biec, maszerować, skakać byle pieszo. Jeśli wynik jest gorszy niż zadowalający są powody do niepokoju…
Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania wytrzymałości przede wszystkim sportowców.

Cooper opracował także tabele do testu marszowego, pływackiego i kolarstwa. Jednak to próba biegowa cieszy się największą popularnością.
W próbie mogą wziąć udział wszyscy chętni którzy ukończyli 10 rok życia, oraz nie mający przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Po wyznaczonym czasie zostaje zmierzony dystans przebyty przez zawodnika. W trakcie testu, można biec lub maszerować, dozwolone są również odpoczynki.

Uczestników testu obowiązuje strój i obuwie sportowe, najlepiej buty na płaskiej podeszwie.

Oto przykładowe dane z tabeli Coopera: jeżeli czternastolatek przebiegnie 2700 i więcej metrów w 12 minut, to bardzo dobry wynik, jeżeli mniej niż 2100 metrów – bardzo zły.

Dla pięćdziesięciolatka te dystanse to odpowiednio: 2400 i więcej metrów oraz mniej niż 1300 metrów.

Warto się sprawdzić. Niedziela 9 sierpnia, boisko „Orlika” przy kompleksie szkół w Królowej Górnej.

Źródło: UG Kamionka Wielka
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)