Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
28/04/2013 - 13:44

Wójtowie i burmistrzowie zbadali sobie nerki. Z nimi 500 sądeczan

Prawie 500 sądeczan mogło dzisiaj (28 kwietnia) wykonać bezpłatnie badania krwi pod kątem diagnozowania chorób nerek w ramach ogólnopolskiej kampanii Nefrotest. W Nowym Sączu zorganizowała ją Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz sądeckie Centrum Dializ Fresenius. Akcji patronuje portal Sadeczanin.info.
Do Centrum Dializ Fresenius w Nowym Sączu od godzin przedpołudniowych zgłaszali się zarejestrowani wcześniej pacjenci po 40 roku życia, którzy, mimo niedzieli przyszli, by zrobić profilaktyczne badania. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i innych instytucji a także wójtowie i burmistrzowie sądeckich gmin. Pobranie krwi, dzięki uśmiechniętemu i fachowemu personelowi Centrum Dializ trwało dosłownie kilka minut. Próbki krwi pobrane od pacjentów trafią teraz do badania.
- Pierwsze problemy z nerkami pojawiły się u mnie, gdy chodziłam do liceum – mówi pani Renata z Nowego Sącza. – Później niestety musiałam trafić z ich powodu do szpitala. Spędziłam w nim trzy miesiące. Dlatego po prostu trzymam rękę na pulsie. Nie zapominam o tym, by regularnie się badać. Szczególnie troszczę się o nerki. Dzisiaj jestem tutaj, bo poprzez właśnie badanie krwi można dowiedzieć się, czy nerki dobrze pracują. Takich akcji profilaktycznych, jak ta powinno być więcej. Z pewnością więcej ludzi skorzystałoby z takich badań. Jeśli, po badaniu pacjent dowie się, że ma zdrowe nerki z pewnością jest spokojny, że nic groźnego się w nich nie dzieje.
Inna pacjentka, będąca na emeryturze przyszła na badania, bo też chciała skontrolować nerki.
- Przed rokiem wystąpił u mnie krwiomocz a teraz odczuwam bóle w dole brzucha. Nie zawadzi sprawdzić, zwłaszcza, że badania są bezpłatne – przyznaje pani Józefa z Nowego Sącza. – Ja również podpisuje się dwoma rekami pod tym, aby takich akcji było więcej.
Nowy Sącz to dwudzieste miasto na mapie Polski, w którym odbywa się kampania Nefrotest. Od jej zainaugurowania tj. od 2010 roku, w ramach tej akcji przebadanych zostało pod kątem diagnostyki nerek ponad 11 tysięcy osób Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.
Szacunkowo w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Przewlekła choroba nerek może rozwijać się w naszym organizmie nawet 20 lat. Przebiega często bezobjawowo. Nerki nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi wykrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy często jest już za późno. Pacjenci muszą trafić na dializy, albo czekać na przeszczep nerki.
A tak wcale nie musi być.
- Wystarczy poddać się prostemu badaniu moczu na obecność białka lub zbadać krew, by oznaczyć poziom kreatyniny z eGFR - tłumaczy dr n. med. Witold Woch, nefrolog i dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Nowym Sączu. - Warto dodać, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą we wczesnym jej etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Celem kampanii Nefrotest jest zwrócenie uwagi na nasze nerki, na to, jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie. Nerki działają, jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z naszej krwi.
Kampania ta ma również szersze znaczenie. Ma ona wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek.
- Dzisiaj w Nowym Sączu w ramach akcji organizowanej przez Fresenius Nefro Care Polska przebadanych zostanie około 500 osób – dodaje dyrektor Woch. – Kolejne prawie 1,5 tys. mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego będzie przebadanych w ramach akcji do końca maja br. Te badania przeprowadzimy w naszym drugim punkcie poboru krwi przy ul Śniadeckich w Nowym Sączu. Akcja swoim zasięgiem obejmie, zatem ponad 2 tys. osób. Poprzez takie profilaktyczne badania można będzie wykryć nowe przypadki chorób nerek a w związku z tym można będzie szybko wdrożyć specjalistyczne leczenie. Jeśli choroba jest wykryta stosunkowo wcześnie, to szybko można pomóc pacjentowi posiłkując się farmakoterapią. Jeśli schorzenie nerek wykrywane jest późno, w zaawansowanym stanie choroby to niejednokrotnie formą jej leczenia jest dializoterapia.
Do chorób nerek zaliczają się wszelkiego rodzaju powikłania chorób cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.
- Te dwa schorzenia nieleczone, albo leczone nieprawidłowo w wielu przypadkach prowadzą niestety do przewlekłej niewydolności nerek – zauważa dyrektor Woch. – Do chorób nerek zaliczają się także odmiedniczkowe zapalenie nerek, będące niejednokrotnie powikłaniem kamicy nerkowej, przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych, zwyrodnienie wielotorbielowate nerek. Występują również schorzenia nerek w przebiegu chorób układowych. Dlatego profilaktyka w schorzeniach nerek jest podstawą.
- O robieniu profilaktycznych badań nie można zapominać –
mówi doktor Andrzej Fugiel, nefrolog i hipertensjolog i zastępca dyrektora sądeckiego szpitala ds. lecznictwa. – Każdy z nas powinien sprawdzać sobie regularnie, czy to cukier, cholesterol, czy to właśnie kreatyninę. Aczkolwiek nie jest to jedyny parametr badany, jeśli chodzi o funkcjonowanie nerek. Oznacza się także eGFR, czyli tzw. filtrację kłębuszków nerkowych. Biorąc pod uwagę ten parametr, poziom kreatyniny, wiek pacjenta i masę jego ciała można określić, jak funkcjonują jego nerki. Kreatynina u starszej osoby będzie mieć zupełnie inną wartość, niż np. u umięśnionego sportowca. U osób chorujących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a także inne choroby nerek te parametry będą miały inne znaczenie.
W poradniach nefrologicznych działających w Nowym Sączu leczy się kilkuset pacjentów.


Warto wiedzieć
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Nowym Sączu. NEFROTEST w powiecie nowosądeckim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Jan Golonka – Starosta Powiatu Nowosądeckiego, Ryszard Nowak – Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz lek. med. Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Anna Komorowska - małżonka Prezydenta RP.
(MIGA)
Fot. JB.







Dziękujemy za przesłanie błędu