Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
21/02/2024 - 13:50

Ruszyła akcja: co to będzie za widok! Jezioro Rożnowskie wprost z korony zapory

Ruszyła akcja zbiórki podpisów pod petycją o umożliwienie pieszego dostępu na koronę elektrowni wodnej w Rożnowie dla turystów oraz mieszkańców. Wyobrażacie sobie ten widok? Jezioro Rożnowskie widziane wprost z korony zapory.

Ruszyła akcja: cóż to będzie za widok! Jezioro Rożnowskie wprost z korony zapory

Jest już poparcie wszystkich samorządów Sądecczyzny i 5 tysięcy podpisów samych mieszkańców – taka moc wyzwolona została w ostatnim czasie przez Społeczno Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, które zaproponowało uruchomienie funduszu rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego, które bez wątpienia jest jedną z pereł turystycznych naszego regionu. O szczegółach inicjatywy SKT „Sądeczanin” pisaliśmy szczegółowo w publikacji  Jarosław Baziak: „Czas na gamechanger w sprawie Jeziora Rożnowskiego”

Przypomnijmy jednak w telegraficznym skrócie. W związku z trwającym już bardzo długo impasem w sprawie systemowego rozwiązania oczyszczania Jeziora Rożnowskiego ze śmieci, SKT „Sądeczanin” podjęło inicjatywę dotyczącą powołania funduszu celowego, na który spółka Tauron Ekoenergia odprowadzałaby 2 procent rocznych zysków na rewitalizację i oczyszczanie brzegów jeziora.

Stworzony fundusz pozwoliłby systemowo zamknąć sprawę odpowiedzialności za utrzymanie czystości zbiornika. Dzięki temu, na pewno w dłuższej perspektywie czasu uwolniłoby to potencjał turystyczny regionu z korzyścią dla samorządów i mieszkańców. 

Chcą ratować Jezioro Rożnowskie. Zebrali ponad 5 tysięcy podpisów [FILM]

Okazuje się, że i sami mieszkańcy uznali, że czas wziąć się za wykorzystanie w pełni tej okolicy i już ruszyła - z inicjatywy społeczności Rożnowa - zbiórka pod wnioskiem o umożliwienie pieszego dostępu na koronę elektrowni wodnej w Rożnowie dla turystów oraz mieszkańców. Jaki to może mieć efekt dla branży turystycznej? Wystarczy przywołać przykład z Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica - z korony, otoczonej punktami gastronomicznymi i kramami z najróżniejszymi wyrobami i pamiątkami regionalnymi może podziwiać Jezioro Czorsztyńskie.

- My niżej podpisani, zwracamy się uprzejmie do zarządu spółki Tauron, z prośbą o udostępnienie / umożliwienie wejścia na koronę elektrowni wodnej w Rożnowie, 33-318 Rożnów, tym samym wydzielenia korony elektrowni wodnej w Rożnowie jako obszar o charakterze publicznym – czytamy w petycji.

- Głęboko wierzymy, że udostępnienie korony dla mieszkańców i turystów będzie miało pozytywny wpływ na rozwój turystyki regionu. Turystyka w Naszym regionie do najsilniejszych nie należy, takowa decyzja z Państwa strony będzie wielką pomocą dla promowania jeziora Rożnowskiego.

- Biorąc pod uwagę inne zapory wodne, gdzie wejście na koronę nie jest problemem, wychodzimy z założenia, że dostęp na koronę zapory w Rożnowie też dało by się zrealizować.

Zainteresowani realizacją tego pomysłu mogą składać podpisy za pośrednictwem arkusza dostępnego TUTAJ. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu