Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
08/07/2019 - 07:00

Czy będzie pospolite ruszenie w sprawie drogi do Brzeska z dwoma tunelami

Dogadali się i wybrali jedną trasę. Samorządy, które od ponad roku kontestowały zaproponowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad warianty nowej drogi z Nowego Sącza do Brzeska, wybrały kompromisowe rozwiązanie. Duża w tym zasługa wójta Iwkowej Bogusława Kamińskiego. Skoro jest taki skuteczny, może sprawi, że gminy ogłoszą pospolite ruszenie w sprawie pieniędzy, na budowę akceptowanej przez wszystkich, ale najdroższej trasy z dwoma tunelami. Na razie ich nie ma.

Wyrósł pan niemal na bohatera Nowego Sącza. Przyczynił się pan do tego, że zakończyła się wojna pozycyjna między samorządami, które od ponad roku kontestowały zaproponowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad warianty nowej drogi z Nowego Sącza do Brzeska, mającej zapewnić szybszy dojazd do A4. To właśnie w Iwkowej, zostało przypieczętowane porozumienie. Przez rok wszyscy tylko mówili, że trzeba się dogadać, ale to panu się udało. Jakim cudem?

- Praca była dosyć trudna i do końca nie było wiadomo czy nam się to uda. Przede wszystkim wyeliminowaliśmy te warianty które były nie do przyjęcia przez każdą z gmin. Odbyło się to drogą negatywnej selekcji. Potem szukaliśmy takiego rozwiązania, który pozwoliłoby nam wszystkich połączyć. W ten sposób zrobiliśmy krok do przodu. W sensie prawnym nie ma to znaczenia, bo ostateczną decyzję podejmie Generalna Dyrekcja, ale w sensie społecznym i wizerunkowym ma to znaczenie ogromne.   

 Szkopuł w tym, że wariant z dwoma tunelami jest najdroższy. Na budowę drogi do Brzeska Generalna Dyrekcja ma 1,5 mld złotych. Wedle przewidywań projektanta koszt najdroższego z rozwiązań sięga 4 miliardów złotych. Skoro tak dobrze panu poszło z zakończeniem tej pozycyjnej wojny między samorządami, może teraz warto ogłosić kolejne pospolite ruszenie. Tym razem w sprawie pieniędzy na rozwiązanie, które wszystkim odpowiada.

Czy to się to się może udać? Czy kolejne społeczne konsultacje wymagane przy pracach nad przygotowaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego mogą dzięki samorządowcom przebiegać sprawnie? Także na te i inne pytania w rozmowie z „Sądeczaninem” odpowiada wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński.

jagienka.michalik@sadeczanin.info

Czytaj też

Cud z sądeczanką? Wybrali jeden wariant drogi do Brzeska

Wybieranie jednego wariantu drogi do Brzeska jak thriller.To jeszcze nie koniec

Nowa droga do Brzeska z dwoma tunelami. To realne? Co na to Generalna Dyrekcja

Droga do Brzeska z dwoma tunelami. Czy to nowa mina która wysadzi "sądeczankę"?Dziękujemy za przesłanie błędu