Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
11/11/2019 - 21:45

Bieg Niepodległości w Rytrze – wielka historia i jeszcze większe serca [ZDJĘCIA]

Okolicami Rytra wiodły najważniejsze szlaki kurierskie, przerzutowe podczas II wojny światowej. To były kluczowe miejsca dla funkcjonowania Armii Krajowej. I już to predysponuje Rytro do bycia wyjątkowym miejscem w dziejach polskich walk niepodległościowych. Czy właśnie dla tego Biegi Niepodległości organizowane tutaj mają tak wyjątkowy charakter?

Już po raz siódmy mniejsi i więksi biegacze, przyjaciele, koledzy z pracy, małżeństwa, rodzeństwa, całe rodziny dokładnie o godzinie 11.11 wystartowali w biegach na dwa dystanse na 5 i 10 kilometrów, by uczcić tym razem 101 rocznicę odzyskania niepodległości.

Zobacz też: „Kierunek Niepodległa”: gra harcerska z Polską w roli głównej [WIDEO/ZDJĘCIA]

To zawsze jest wyjątkowe przedsięwzięcie. Organizatorzy czyli Visegrad Maraton Rytro i Gmina Rytro skutecznie namawiają biegaczy do tego, by traktowali ten bieg nie jako sportową rywalizację, ale przede wszystkim jako wielkie i radosne święto wszystkich Polaków. To dlatego niemal każdy uczestnik ma na sobie – czasem dosłownie w formie makijażu – nasze narodowe barwy. Są kotyliony, biało czerwone stroje, jest wspólne śpiewanie hymnu i jest wielka radość z bycia razem. A przecież byłoby to niemożliwe gdyby Polska nie była Polską.

Wspaniałe jest też to, że władze gminy nie ograniczają swojego udziału tylko do tradycyjnych, okolicznościowych przemówień i dekoracji rocznicowymi medalami. Zarówno wójt Jan Kotarba jak i jego zastępca Mariusz Zuber – na co dzień zawołany biegacz i czynny członek Visegradu – biorą bezpośredni udział w biegu. Kotarba skromnie na dystansie 5 kilometrów, bo jak wszystkim w gminie wiadomo bliżej mu do kolarstwa niż do biegania.

Zobacz też: 101 kilometrów na stalowych rumakach w 101 rocznicę odzyskania niepodległości

Z ogromną dumą donosimy też, że w Biegu Niepodległości brała też udział – już po raz kolejny – księgowa Fundacji Sądeckiej Monika Gizowska a jeszcze z większą radością donosimy, że podczas imprezy zebrano aż 8 tysięcy złotych na leczenie chorego chłopca – Szymka Podgórskiego. Szymuś urodził się jako skrajny wcześniak w 27 tygodniu ciąży. Po ciężkiej walce o życie, po 110 dniach opuścił szpital. Obecnie ma 8 miesięcy i wymaga stałej i intensywnej rehabilitacji ruchowej, neurologopedycznej jak również tyflopedagoga, aby nadrobić zaległości i strać się dorównać rówieśnikom..

I żeby formalności stało się zadość – bo bieg, to jednak bieg – podajemy wyniki.
WYNIKI VII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W RYTRZE PODIUM.
5KM Kobiety
1. Zatorska Izabela 00:20:57
2. Ogórek Monika 00:23:08
3. Wojsław Krystyna 23:19

5 km Mężczyźni
1. Warzecha Henryk 00:15:57
2. Chlipała Paweł 00:17:13
3. Broniszewski Piotr 00:17:40

10 km Kobiety
1. Bodziony Anna 00:44:15
2. Pałuzewicz Ewa 00:50:36
3. Jonik Anna 00:51:14

10 km Mężczyźni
1. Tomasik Stanisław 00:36:37
2. Jaworski Krzysztof 00:38:36
3. Jachymczyk Norbert 00:39:02

Cokolwiek byśmy nie napisali i tak nie oddamy nastroju Biegu Niepodległości tak, jak robią to zdjęcia. Tym samym zapraszamy Was do obejrzenia galerii.

ES [email protected] Fot.: archiwum biegaczy i Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro oraz Akademii Bosego Wirusa

Wyjątkowy Bieg Niepodległości w Rytrze
Fot.: archiwum biegaczy


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)