Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
20/06/2019 - 22:00

Noc Kupały czas zacząć. Kiedy przypada noc świętojańska 2019?

Noc Kupały, Sobótka, czy noc świętojańska? Tradycyjne, słowiańskie święto, pamiętamy do dziś. Wszyscy słyszeliśmy przecież o kwiecie paproci, poszukiwanym w noc letniego przesilenia w Noc Kupały, skokach przez ogniska i wiankach, puszczanych przez panny.

Noc Kupały to prastare, słowiańskie święto, obchodzone, jak niektórzy twierdzą, pierwotnie w noc letniego przesilenia, a później (i obecnie) w noc z 23 czerwca na 24 czerwca.

Noc Kupały, od czasu przyjęcia chrześcijaństwa lekceważąco nazywana sobótką, coraz częściej przeciwstawiana była nowemu określeniu - nocy św. Jana Chrzciciela (nocy świętojańskiej). Święty Jan opatrywany był nawet przydomkiem Kupały.

Niewiele to jednak pomogło, bo obrośnięty legendami zwyczaj Nocy Kupały trwał w najlepsze i nie poddawał się zakazom. Wszyscy słyszeliśmy przecież o kwiecie paproci, poszukiwanym właśnie w noc letniego przesilenia. Miał kwitnąć jedynie w Noc Kupały (noc świętojańską) i swemu znalazcy zapewnić niewyobrażalne bogactwo. Do dziś żywa jest też tradycja puszczania wianków.

Noc Kupały lub Sobótka to czas, gdy wygaszano wszsytkie paleniska, by na nowo rozniecić w nich ogień skrzesany tego wieczoru. Wszyscy gromadzili się przy ogniskach, a wokół wsi płonęły wielkie stosy niemal jak Europa długa, bo święto, mające zapewnić obfitośc, zdrowie i pomyślność obchodziły tej nocy niemal wszystkie ludy. (tek)

Fot.Kwiat paproci (W noc świętojańską), W. Pruszkowski. domena publicznaDziękujemy za przesłanie błędu