Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
26/10/2016 - 15:45

Nowy Sącz: Kolejne „perełki” sztuki nagrobnej doczekały się renowacji [FILM]

Pięć zabytkowych nagrobków zostało odrestaurowanych na sądeckich cmentarzach z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej XV kwesty pn. „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Wybierając się w najbliższych dniach na cmentarz, warto zatrzymać się przy nich i docenić kunszt pracy dawnych kamieniarzy.

Kolejne „perełki” sztuki nagrobnej zostały uratowane od zniszczenia, dzięki datkom ofiarowanym przez hojnych sądeczan i osoby, które z Sądecczyzną były kiedyś związane. Zdaniem specjalnej komisji, która wytypowała te pomniki do renowacji, był to dla nich ostatni dzwonek, by przeprowadzić te prace.

Nagrobki odnowione

W tym roku renowacji poddano cztery nagrobki na cmentarzu przy ul. Rejtana oraz jeden na cmentarzu na Helenie.

- W przypadku tych nagrobków była to, można powiedzieć, pełna rekonstrukcja – mówi Marian Kulig, wiceprezes Zarządu Związku Sądeczan. - Proces ich zniszczenia był tak posunięty. Z pieniędzy, które zebrano podczas ubiegłorocznej kwesty ponownie zakonserwowano też dziesięć nagrobków, które były restaurowane w minionych latach. Wśród nich były takie, które odnowiono ponad dziesięć lat temu.

Zabytkowe nagrobki ratują od lat konserwatorzy z pracowni "ARStec" Józefa Steca z Nowego Sącza. Tak też było i w tym roku. Prace prowadzone były pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

nagrobki odnowioneW tym roku na cmentarzu przy ul. Rejtana w Nowym Sączu udało się odnowić miejsca wiecznego spoczynku: Elwiry Reginy Kuczkowskiej, Rozalii Pazdanowskiej, Anieli Kawskiej oraz grób Maryi i Jana Holików oraz Szczepana Krokowskiego.

Na cmentarzu na Helenie został odnowiony krzyż na grobowcu Wittigów.

W tym roku na trzech sądeckich cmentarzach zostanie przeprowadzona XVI już kwesta „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”.

Po raz pierwszy zbiórka prowadzona będzie trzy dni – 30 i 31 października oraz 1 listopada.

(MACH), Fot. (MACH), arch. Związku Sądeczan. Film – Krzysztof Stachura.

Odnowione nagrobki w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)